Zamknij

Czy Autocasco musi być drogie? Jak wybrać polisę, która zapewni ochronę i nie nadszarpnie budżetu?

11:21, 26.06.2019 | A.F
Skomentuj

Większość kierowców wybiera ubezpieczenie komunikacyjne, kierując się niską ceną. Nie wszyscy wiedzą jednak, że oszczędności wynikające z takiej strategii często bywają tylko pozorne. Dlaczego? Jak wybrać polisę, aby skutecznie ochronić auto i uniknąć dodatkowych kosztów?

Koszt ubezpieczenia samochodu to jedna z kluczowych pozycji w budżecie każdego kierowcy. Zwłaszcza jeśli oprócz obowiązkowej ochrony OC wykupi on również dobrowolne Autocasco. Jak pokazują statystyki, na taką ochronę decyduje się jednak jedynie co czwarty kierowca. Dlaczego?
 

Dlaczego Polacy rezygnują z AC?

Przyczyn rezygnacji z zakupu Autocasco jest co najmniej kilka. Jedną z kluczowych jest przeświadczenie o tym, że dobrowolne polisy komunikacyjne muszą być drogie.

Przez wiele lat rezygnowałem z zakupu Autocasco. Byłem przekonany, że dobra polisa nie może być tania. Z tego powodu nawet nie próbowałem znaleźć takiej, która spełni moje oczekiwania i nie nadszarpnie budżetu — mówi Mariusz, 42-letni mieszkaniec tarnowskiego Osiedla Niepodległości.

Kierowcy obawiają się również wyłączeń odpowiedzialności i odmowy wypłaty odszkodowania. Wielu z nich uważa również, że dodatkowa ochrona zwyczajnie nie jest im potrzebna.

Jeżdżę ostrożnie i odpowiedzialnie, na pewno nie spowoduję wypadku. Mieszkam w świetnej, bezpiecznej dzielnicy. Jestem pewien, że nikt nie ukradnie mojego auta. Nie chcę płacić za ubezpieczenie, bo wiem, ile zarabiają na nich ubezpieczyciele — brzmią głosy sceptyków.

Jeszcze jakiś czas temu sądziłem dokładnie tak samo. Do czasu. W lutym spowodowałem kolizję. Choć nikt w niej nie ucierpiał, moje auto zostało poważnie uszkodzone. Kiedy mechanik wycenił prace na 3000 zł, ugięły się pode mną nogi — kontynuuje mężczyzna. Dysponując jedynie dobrowolnym OC, cały koszt naprawy musiałem pokryć z własnej kieszeni. Nie miałem innego wyjścia. Nie mogłem przecież zostawić auta w warsztacie. Dojeżdżałem nim do pracy, odwoziłem do przedszkola dzieci, Cóż było robić? Nadszarpnąłem oszczędności i z ciężkim sercem opłaciłem fakturę.

Mądry Polak po szkodzie

Mariusz nie jest jedynym kierowcą, który docenił zasadność zakupu AC dopiero po szkodzie. Aby uniknąć frustracji, nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów warto wykupić ubezpieczenie zdecydowanie wcześniej. Zwłaszcza że wbrew obiegowym opiniom dodatkowa ochrona wcale nie musi być droga.

Autocasco — zakres a cena

Ceny Autocasco wahają się od kilkuset aż do kilku tysięcy złotych rocznie. To, ile zapłacisz za polisę zależy nie tylko od historii szkodowości, doświadczenia za kółkiem i parametrów auta, ale przede wszystkim od zakresu ochrony (dobre AC antykradzieżowe możesz mieć już za mniej niż 10 zł miesięcznie — więcej na ten temat przeczytasz w artykule Mniej niż 10 zł miesięcznie za autocasco od kradzieży).

Tanie polisy w wariantach Mini chronią samochód jedynie od określonych, wskazanych przez ubezpieczyciela ryzyk (np. kradzieży), najdroższe — all risk zapewniają ochronę w każdej sytuacji, niewskazanej w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jeśli sięgniesz po najtańsze AC, może się jednak okazać, że polisa będzie zupełnie bezużyteczna, a wydane na nią pieniądze — wyrzucone w błoto. AC wypadkowe nie zapewni bowiem wypłaty odszkodowania po kolizji czy stłuczce. Polisa, która ochroni portfel przed skutkami kradzieży, nie przyda się po wypadku.

Wybierając polisę o najszerszej ochronie, możesz niepotrzebnie przepłacić. Formułę all risk poleca się szczególnie właścicielom nowych aut i tych o wysokiej wartości rynkowej.

Jak znaleźć najlepsze AC?

Najlepsza polisa powinno być dopasowane do potrzeb kierowcy i precyzyjnie na nie odpowiadać. Zanim wybierzesz tę jedyną, zastanów się, na jakich świadczeniach najbardziej Ci zależy.

  • Chcesz otrzymać odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej i kradzieży auta?
  • Zależy Ci na tym, aby ubezpieczyciel wypłacił świadczenie za każdą, nawet najdrobniejszą szkodę parkingową?
  • Dojeżdżasz do pracy leśną drogą i chcesz ubezpieczyć samochód na wypadek spotkania z ciągnikiem rolniczym, traktorem i dzikim zwierzęciem?
  • Oprócz auta chcesz objąć ochroną również wyposażenie i dziecięce foteliki?

Znając swoje potrzeby, wymagania i możliwości finansowe, znajdziesz Autocasco, które precyzyjnie na nie odpowie.

Zależało mi na tym, aby polisa ochroniła mój portfel przed największymi wydatkami. Znalazłem więc taką, która zapewnia wypłatę odszkodowania po kradzieży i wypadku. Z mniejszymi na pewno sobie poradzę — dodaje Mariusz.

Co jednak z ceną? Czy stawki AC o podobnym zakresie w zależności od towarzystwa mogą się różnić? Jak najbardziej!

Tanie AC dzięki porównywarce

Stawki polis o podobnym zakresie mogą być skrajnie różne. Choć podczas kalkukacji, każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę te same kryteria, odmiennie je punktuje. Efektem takiej strategii są ogromne różnice w cenach ubezpieczeń samochodu.

Kiedy wiedziałem już, na jakiej ochronie najbardziej mi zależy, mogłem porównać stawki AC o podobnym zakresie. Jak to zrobiłem? Skorzystałem z darmowej porównywarki ubezpieczeń https://ubsy.pl/. Dzięki niej sprawdziłem ceny AC w kilkunastu towarzystwach bez konieczności wertowania stron internetowych i długich rozmów z agentem. Szybko, łatwo i wygodnie — podsumowuje mieszkaniec Tarnowa.

Porównywarka ubezpieczeń to proste w obsłudze narzędzie, które pozwala szybko i precyzyjnie porównać ceny polis w różnych towarzystwach. Zasada działania porównywarki do złudzenia przypomina zasady działania kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych ubezpieczycieli. Po wypełnieniu krótkiego formularza przedstawia jednak nie jedną, a aż kilkanaście (a często nawet kilkadziesiąt) zróżnicowanych cenowo propozycji. Znając swoje oczekiwania i potrzeby, szybko znajdziesz tę szytą na miarę. W najlepszej na rynku cenie. Dzięki porównywarce oszczędzisz czas i pieniądze. Unikniesz również stresu i dodatkowych kosztów wynikających z błędnego wyboru AC.

(A.F)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone