Zamknij

Czym są plisy okienne?

14:09, 13.05.2019 | materiały partnera

Istnieje wiele sposobów na zasłonięcie okien w budynkach firmowych, instytucjach, czy też w domach. Jedną z najbardziej nowoczesnych metod są plisy okienne. Czym one tak właściwie są, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób dopasować je do wnętrza ? 

Osłona okienna

Rolety naścienne, zasłony wieszane na żabkach karniszy, czy żaluzje mają teraz konkurenta w postaci plis okiennych. Plisy, które nazywa się również żaluzjami okiennymi, albo roletami plisowanymi stanowią rodzaj nowoczesnych osłon okiennych. Mogą być stosowane na standardowym rodzaju okien, a także na oknach dachowych, czy na oknach niestandardowego typu. Zawsze możemy również dostosować rozmiar osłon, jakimi są plisy. Bez problemu możemy znaleźć firmę, która podejmie się wyprodukowania nawet najbardziej niestandardowych żaluzji okiennych. 

Charakterystyka rolet plisowanych

Plisy wyglądem przypominają harmonijkę zrobioną z papieru, albo kartonu. Niemniej są one trwałe i solidne, ponieważ powstają z dobrych jakościowo materiałów. Bardzo ważne podczas zakupu żaluzji plisowanych jest skontrolowanie, czy ich mechanizmy regulacji są funkcjonalne i trwałe. Należy również sprawdzić, czy ich profile wykonano z wysokiej jakości tworzyw. 

Ogromną zaletą żaluzji plisowanych jest możliwość ich wykorzystania w przypadku okien o nietypowym kształcie. Mogą one bowiem zostać zamontowane nawet w okrągłych oknach, czy na przykład tych o kształcie trójkąta. Sprawdzają się idealnie również przy przysłanianiu okien o dużej powierzchni. 

Rodzaje żaluzji plisowanych

Plisy okienne mają co najmniej kilka rodzajów, które dostosowane są do różnych miejsc montażu. Biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanej regulacji można wyróżnić : 

  • plisy okienne z tradycyjną, sznurkową regulacją,
  • plisy do przesłaniania okien łukowych i w kształcie koła, zbudowane z paneli,
  • plisy okienne z regulacją za pomocą uchwytów montowanych u dołu okna – plisy poruszają się,
  • plisy do okien dachowych wyposażone w linki boczne utrzymujące je blisko szyb.

Jakie plisy okienne wybrać?

Plisy okienne stanowią produkt, który przebojem wdarł się niedawno na polski rynek i praktycznie od razu zyskał wielkie grono zwolenników. Ludzie doceniają plisy za ich wyjątkowy klimat i charakter, który potrafią wprowadzić do wnętrza. Jak zatem wybrać plisy okienne, aby nasza aranżacja wnętrz była całkowicie udana ? Na co w tym wypadku zwrócić uwagę ? Okazuje się, że wielkie znaczenie w tym wypadku ma kolorystyka. 

Plisy jakiego koloru wybrać do mieszkania?

Plisy okienne montuje się zwykle w końcowych etapach urządzania wnętrz. Dlatego warto jest dokładnie przemyśleć, to czy w całym domu mają znajdować się takie same plisy, czy też może w każdym pomieszczeniu wybrać inny produkt. Dobrze jest także zwrócić uwagę na przeznaczenie konkretnego wnętrza. 

Przykładowo w sypialni stawia się na zimną, stonowaną kolorystykę, a więc błękit, biel, czy szare odcienie. Plisy okienne w kolorze fioletowym, granatowym, czy zielonym muszą komponować się z pozostałymi dodatkami w pomieszczeniu, jak narzuty, dywaniki, czy poduszki. Plisy w intensywnych kolorach sprawdzą się jako zasłony odgradzające od słońca. W sypialni można także zamontować plisy w dużo ciemniejszych kolorach, które skutecznie zasłonią promieniowanie słoneczne, szczególnie gdy okna wychodzą na wschód. 

Alicja Błysk – https://www.blysk.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%