Zamknij

Zawód łowcy głów

15:28, 04.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Skorzystanie z pomocy łowcy głów jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy nie do końca orientują się jakiego specjalisty szukają. Znalezienie odpowiednich kandydatów nie zawsze jest prostym zadaniem. Jaką rolę pełni łowca głów?

Kim jest łowca głów?

Narodziny tego zawodu mają swój początek w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze wzmianki w Polsce pojawiły się w latach 90-tych, choć w dalszym ciągu nie jest to bardzo popularna działalność. Łowcy głów w swojej codziennej pracy, zajmują się poszukiwaniem specjalistów w danych branżach. Najczęściej są to dyrektorzy, menadżerowie oraz eksperci w wąskich, specjalistycznych dziedzinach. Rolą łowcy głów po dotarciu do takiej osoby, jest skłonienie jej do zmiany obecnego zatrudnienia. Widać tu decydującą różnicę, która odróżnia łowcę głów od pracownika agencji pośrednictwa pracy.

Ciężki kawałek chleba

Zawód łowcy głów to ciężka praca. Stosunkowo łatwo jest zwerbować osobę, która nie odczuwa satysfakcji z aktualnie wykonywanej pracy. Jednak w dużej ilości przypadków wytypowane osoby, są doceniane w obecnych przedsiębiorstwach i lubią pracę na swoim stanowisku. Zadaniem łowcy głów jest wówczas przekonać takiego kandydata, że w nowym miejscu pracy czekają go znacznie lepsze warunki i dlatego warto zdecydować się na zmianę dotychczasowego zajęcia.

Czy każdy może być łowcą głów?

Na wykonywanie tego zawodu bardzo często decydują się absolwenci psychologii lub socjologii. Chcą oni połączyć wiedzę zdobytą w trakcie studiów z pracą w środowisku biznesowym. Samo ukończenie konkretnych studiów nie jest jednak wyznacznikiem osiągnięcia sukcesu na tym stanowisku. Łowca głów musi dobrze orientować się w branży, do której rekrutuje potencjalnych pracowników. Tylko to pozwoli mu dobrze zweryfikować kompetencje kandydatów, których wytypował. Ponadto posiadając rozbudowaną sieć znajomości branżowych, szybciej dotrze do grupy odpowiednich osób.

Ważna jest również odpowiednia intuicja. Nie w każdym przypadku bowiem uda się ocenić umiejętności kandydata, poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi. Dlatego też bardzo istotne są także umiejętności prowadzenia rozmowy z ludźmi i wyczucie interpersonalne.

Koszty związane ze skorzystaniem z pomocy łowcy głów nie są małe. Składają się na nie zarówno samo wynagrodzenie dla łowcy głów, jak i fundusze niezbędne do negocjacji warunków ze specjalistą, którego chce się pozyskać. Efektem tego może być jednak świetnie wykwalifikowany pracownik, który z pewnością przyniesie wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz