Zamknij

Za co można zwolnić pracownika?

15:11, 04.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Większość z nas poszukuje pracy, ponieważ chce się rozwijać, zmienić branżę lub też zyskać na benefitach płacowych i pozapłacowych. Wtedy umowa jest wypowiadana lub też rozwiązywana za porozumieniem stron. Jednak czasem pracodawca zwalnia pracownika, a co może być tego powodem?

Najczęstsze przyczyny zwolnienia z pracy

Powodów wpływających na zakończenie współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest wiele, a powstała w ten sposób sytuacja jest niekomfortowa dla obu stron. Do najpopularniejszych przyczyn powodujących rozwiązanie umowy należy:

  • niedopełnienie obowiązków przez pracownika, czyli niewywiązywanie się z zakresu obowiązującej umowy. Wydaje się, że jest to najczęstsza przyczyna zwolnienia;
  • nagminne i nieusprawiedliwione spóźnianie się do pracy, które negatywnie wpływa na powierzone obowiązki i pracę zespołu. Podobnie niewłaściwym zachowaniem po stronie pracownika jest wcześniejsze wychodzenie z pracy. Jest to druga, albo równie częsta przyczyna zwolnienia;
  • zajmowanie się życiem prywatnym w trakcie pełnionych obowiązków. Do przyczyn tej sytuacji zalicza się częste rozmowy przez telefon prywatny, jak i służbowy w celach prywatnych. Również korzystanie z portali społecznościowych w pracy, czy załatwianie własnych spraw w jej trakcie jest niedopuszczalnym zachowaniem.

Popełniane błędy lub też niedopełnienie licznych obowiązków może wynikać z niewiedzy, ale również z niedopasowania do zespołu czy podjętej pracy. Uważa się, że praca powinna sprawiać nam przyjemność lub też przynosić określone korzyści. Dlatego warto w takim przypadku rozważyć rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, niż dostać wypowiedzenie.

Praca a rozwiązanie umowy

Formy prawnego rozwiązania umowy związanej z pracą są trzy, a wśród nich wymienia się:

  • rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, kiedy obie strony wyrażają zgodę na ustanie obowiązującej umowy;
  • zwolnienie dyscyplinarne wynikające z poważnego przewinienia przez pracownika, czyli nieusprawiedliwione opuszczenie dnia pracy lub też przyjście do pracy pod wpływem alkoholu;
  • wypowiedzenie umowy o pracę najczęściej składa pracownik, który nie musi podawać przyczyny złożonego dokumentu.

Konflikt w zespole, zwolnienie z pracy – co dalej?

Zaistniałą sytuację można bardzo szybko „naprawić”, gdyż obecnie na rynku pracy znajduje się wiele ofert. Bardzo często takie oferty pracy zamieszczane są na licznych portalach internetowych, jak również na portalach społecznościowych, stronach internetowych firm i stronach branżowych. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a bez większych przeszkód znajdzie się ciekawą, nową pracę.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz