Zamknij

Szkoły zawodowe - reaktywacja

09:55, 23.10.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jeżeli ukończyłeś szkołę zawodową – masz większe szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy niż osoby, które ukończyły technikum. Jak to jest możliwe?

Zawodówka – lepszy start w życie

Według danych Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w Urzędach Pracy pojawiło się znacznie więcej ofert dla absolwentów szkół zawodowych niż techników. Na jedno stanowisko pracy, w przypadku techników, ubiega się kilkudziesięciu kandydatów. Absolwenci szkół zawodowych posiadają taki komfort, że mogą wybierać wśród ofert zatrudnienia. Zawody, które cieszyły się największą popularnością to: mechanik, operator maszyn i urządzeń, kierowca, murarz czy spawacz.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodów może być wiele. Najczęstszym z nich jest chęć pracodawcy do zatrudniania osób, które posiadają praktykę zawodową i mogą w samodzielny sposób świadczyć dane usługi. Uczniowie szkół zawodowych posiadają znacznie więcej zajęć praktycznych od uczniów techników. Innym powodem są oszczędności. Osoby, które ukończyły szkołę zawodową posiadają mniejsze oczekiwania finansowe od osób, które zdały maturę i egzaminy zawodowe. Pracodawca może dzięki temu sporo zaoszczędzić. Warto też wspomnieć o tym, że wielu wyspecjalizowanych pracowników udało się na emigrację, co spowodowało, że w naszym kraju brakuje specjalistów z różnych branż. Likwidacja szkół zawodowych również w znaczący sposób przyczyniła się do pogłębiania tego kryzysu.

Na jakie zarobki można liczyć?

Ze względu na deficyt wykwalifikowanych pracowników, rodzimi zaczęli zarabiać więcej. Przyjmuje się, że absolwenci szkół zawodowych mogą otrzymać nawet 3 000 zł netto. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu istnieje grupa pracowników, która zarabia po kilku przepracowanych latach tyle samo, ile na początku swojej kariery. Wszystko zależy od zróżnicowania rynku pracy oraz doświadczenia pracownika. Średnie zarobki operatorów maszyn i urządzeń wynoszą ok. 2 600 – 2 800 zł, ale wśród nich istnieje grupa, której wynagrodzenie przekracza nawet 4 000 zł. Pracownicy budowlani w firmach powyżej 200 pracowników mogą zarobić nawet 4 500 zł. Istnieją jednak tacy specjaliści, którzy są w stanie otrzymać wynagrodzenie w wysokości nawet 5700 złotych brutto. Płaca przeciętnego cieśli wynosi 3 200 zł, ale tego najlepszego – już ok. 6 000 zł.

Fachowcy, gdzie jesteście?

Według najnowszych raportów i badań, najbardziej pożądanymi pracownikami w naszym kraju są: elektrycy, hydraulicy, cieśle, kucharze, stolarze oraz spawacze. W Polsce od kilku lat można zaobserwować spadek liczby absolwentów szkół zawodowych na rzecz wzrostu liczby studentów i absolwentów techników czy szkół ogólnokształcących. Wykształcenie wyższe od zawsze gwarantowało lepiej płatną pracę, ale czy w dalszym ciągu tak jest?

Najlepiej płatne zawody po szkole

1. Monter konstrukcji budowlanych, którego zadaniem jest wykonywanie prac związanych z montażem konstrukcji. Ponadto, zajmuje się ich remontowaniem oraz konserwacją.

2. Drukarz – zawód przez wielu zapomniany, ale niezwykle potrzebny. Średnie wynagrodzenie drukarza wynosi 3 450 zł brutto.

3. Elektromechanik – osoba zajmująca się sprawdzaniem instalacji elektrycznej w pojazdach samochodowych.

(materiał partnera)


materiał partnera
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone