Zamknij

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego - zalety i wady

10:03, 12.04.2021 | materiały patnera

Rynek pierwotny mieszkań cieszy się popularnością głównie ze względu, że kupujący otrzymuje mieszkanie w którym nikt wcześniej nie zamieszkiwał. Rynek wtórny to mieszkania, które już wcześniej były użytkowane, często wymagające gruntownego remontu. Jakie zalety ma więc zakup mieszkania z rynku pierwotnego i jakie ma wady?

Zaleta – mieszkanie dostosujesz do siebie

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego możesz je dostosować do własnych wymagań, od samego początku, a więc praktycznie od zera. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w stanie surowym – można zdecydować jakiego rodzaju płytki będą w łazience, jakie meble wstawić do nowego mieszkania, w jaki sposób pomalować salon i wiele więcej. Jest to więc ogromna zaleta dla osób, które mają w głowie własną wizję tego jak będzie wyglądać ich nowy dom i nie chcą w tej kwestii iść na zbędne kompromisy. Istotne jest również to, że jeśli budynek z danym mieszkaniem jest wciąż w budowie to istnieje czas, aby zaplanować jego właściwe urządzenie, gdy już otrzymamy klucze do naszego nowego lokum.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Małopolsce

Wada – zwykle potrzeba cierpliwości

Kupno wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego obarczone jest zwykle zasadniczą wadą związaną z oczekiwaniem na ukończenie budowy. Ktoś może powiedzieć – no dobrze, ale przecież można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego już gotowe. Może to i prawda, ale fakty są takie, że z ich dostępnością może być dość spory problem, a wszystko przez duże zainteresowanie. Jeśli więc ktoś marzy o mieszkaniu bezpośrednio od dewelopera, a więc z rynku pierwotnego to musi uzbroić się w cierpliwość. Jednak warto zauważyć, że okres oczekiwania jest w pełni uzasadniony i widok nowego mieszkania w pełni rekompensuje tego typu oczywistą niedogodność.

Zaleta – gwarancja

Łatwo zauważyć, że zakup jakiegokolwiek mieszkania jest związany z pewnym ryzykiem. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego praktycznie nie możemy liczyć na to, że w razie problemów zwrócimy się do poprzedniego właściciela, aby naprawił usterkę. Inaczej wygląda kwestia w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, zwłaszcza tych od deweloperów. Nowy właściciel otrzymuje gwarancję, która dotyczy jakości wykonania. W razie problemów może zwrócić się bezpośrednio do sprzedawcy i wyegzekwować swoje prawa spisane w umowie. Warto też zauważyć, że dobry deweloper nie boi się udzielać długiej gwarancji, będąc pewnym, że sprzedawane przez niego mieszkania będą funkcjonować w pełni poprawnie i nie pojawią się nietypowe wady.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%