Zamknij

Czy warto instalować kinkiety zewnętrzne?

13:01, 29.05.2020 | Materiały partnera

Projektując oświetlenie domu, warto pamiętać także o oświetleniu elewacji i ogrodu. Pozwala to podkreślić wygląd budynku także po zmroku, a przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie spędzać czas w ogrodzie w letnie wieczory. W roli oświetlenia zewnętrznego dobrze sprawdzają się specjalnie wykonane kinkiety, które można zainstalować zarówno na ścianach zewnętrznych domu, jak też np. w altanie.

Jak oświetlać elewację?

Oświetlenie elewacji domu pełni podwójną funkcję. Po pierwsze zwiększa bezpieczeństwo, po drugie – wpływa na estetykę. Warto więc zadbać o to, by było dobrej jakości i zapewniało odpowiednią ilość światła. Najważniejsze jest oświetlenie okolic drzwi wejściowych, a także tarasu czy werandy. To tam spędzamy sporo czasu, także wieczorami, a w przypadku drzwi ważna jest możliwość sprawnego operowania kluczami. Oprócz tego dobrze, by dojście od bramy do drzwi było na tyle jasne, by można było bezpiecznie pokonać ten dystans.

Okolice drzwi i werandę czy taras najlepiej oświetlić wykorzystując kinkiety zewnętrzne. To o wiele tańsze rozwiązanie, niż stojące lampy w stylu parkowych, poza tym łatwiejsze w instalacji.

Przy oświetleniu elewacji barwa światła nie ma takiego znaczenia, jak we wnętrzach. Warto natomiast zadbać o to, by światło zapewniało komfortowe poruszanie się, a na tarasie czy werandzie – przyjemne warunki do wypoczynku.

Na co zwracać uwagę kupując kinkiety zewnętrzne?

Ważne jest, by oświetlenie elewacji i ogrodu było odporne na różne warunki pogodowe. Zarówno wiatr, jak i deszcz czy śnieg mogą uszkodzić źle wykonaną instalację, dlatego kinkiety zewnętrzne zazwyczaj są wykonane z metalu i dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią. Dzięki temu lampa posłuży bezawaryjnie przez wiele lat, a jej użytkowanie będzie bezpieczne.

Ważne jest oczywiście dopasowanie oświetlenia do bryły budynku i stylu elewacji. Najlepiej stosować się do bezpiecznej zasady łączenia podobnego z podobnym, to znaczy współczesne domy wykańczać nowoczesnym oświetleniem, a zabytkowe – klasycznym lub stylizowanym na starodawne. Zdarza się, że np. ten sam kinkiet zewnętrzny występuje w różnych kolorach – np. miedzianym i stalowym. W takiej sytuacji, jeżeli nie jesteśmy pewni, która lepiej będzie pasować, można posłużyć się zasadą dopasowania do temperatury barwowej. Jeżeli elewacja jest w ciepłych barwach, to lepiej zamontować miedzianą lampę – a jeśli w zimnych, to stalową. Najbardziej uniwersalne są lampy wykończone na czarno lub biało.

Warto też sprawdzić, czy lampy mają dodatkowe funkcje, takie jak czujnik ruchu.

Kinkiety zewnętrzne – najciekawsze rozwiązania

Oprócz typowych kinkietów zewnętrznych, zasilanych prądem z sieci, istnieją też inne modele, dostępne np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/122-kinkiety. Niektóre są zasilane z baterii ładowanej dzięki energii słońca – to dobre rozwiązanie dla osób lubiących nawet drobne oszczędności, a także zapominalskich, którzy nie zawsze pamiętają o włączeniu oświetlenia. Praktycznym rozwiązaniem są też zewnętrzne kinkiety z czujnikiem ruchu – świecą tylko wtedy, gdy są potrzebne, ponadto wiele osób ceni je ze względu na to, że mogą odstraszyć włamywacza lub dzikie zwierzęta.

Kinkiety zewnętrzne często są wykorzystywane nie tylko jako oświetlenie, ale także jako numeracja budynków. Dawniej były to klasyczne latarnie z metalowym numerem na szybie, obecnie często są to lampy z mleczną szybą, na której można umieścić cyfry lub napis. Można też umieścić numer budynku na elewacji, a lampę wykorzystać do oświetlenia tej części ściany.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%