Jeśli planujesz urlop w górach, a do wybranego kurortu chcesz dojechać własnym autem, koniecznie dobrze się przygotuj. Mróz, lód i opady śniegu znacząco zwiększają ryzyko kolizji. W artykule wyjaśnimy, jak przygotować samochód do wyjazdu na narty. Podpowiemy także, jakie akcesoria ze sobą zabrać i jakie ubezpieczenia komunikacyjne warto kupić, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom.
Górzysty teren, niskie temperatury, porywisty wiatr i opady śniegu — jazda w takich warunkach jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż poruszanie się po odśnieżonych ulicach w mieście. Przed wyjazdem na narty, koniecznie zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Co warto zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i w pełni cieszyć się urlopem?
Przed długą podróżą koniecznie zweryfikuj stan techniczny auta. Możesz zrobić to na własną rękę lub poprosić o pomoc profesjonalistę. Upewnij się, że masz w bagażniku trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, podnośnik i zapasowe koło. Sprawdź także poziom płynów eksploatacyjnych.
Tegoroczna zima jest dla kierowców bardzo łaskawa. Z powodu dodatnich temperatur i sporadycznych opadów śniegu wielu z nich nie wymieniło opon na zimowe. Pamiętaj jednak, że w górach warunki do jazdy są zdecydowanie trudniejsze. Jazda zaśnieżonymi drogami autem wyposażonym w letnie opony jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności i istotnie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze. Zanim ruszysz w podróż, koniecznie zmień opony na zimowe.
Rada: poruszając się po śliskiej nawierzchni, staraj się jechać ze stałą prędkością, nieprzekraczającą 50 km/h. Unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania. Takie działania mogą sprawić, że auto wpadnie w poślizg.
Jak jeszcze przygotować samochód do wyjazdu na narty przeczytasz w artykule: https://mubi.pl/poradniki/wyjazd-na-narty-autem/
Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju docelowym oraz we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżał. Wyjazd autem w Alpy czy słowackie Tatry może wymagać np. zakupu winiet.
Choć nie wszystkim zdarzeniom jesteśmy w stanie zapobiec, odpowiednie wyposażenie pozwoli zminimalizować skutki wielu z nich. Aby uniknąć unieruchomienia auta, przed wyjazdem w góry, koniecznie spakuj:
Podróżując po większości europejskich krajów, możesz korzystać z OC, które kupiłeś w Polsce. W Albanii, Macedonii, Rosji na Białorusi i Ukrainie będziesz musiał jednak potwierdzić zawarcie umowy OC, okazując tzw. Zieloną Kartę. Bez niej konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego. Większość ubezpieczycieli wydaje Zieloną Kartę za darmo. Aby uniknąć stresu, poproś o to 14 dni przed planowanym wyjazdem.
Dużo na temat ubezpieczenia OC przeczytasz na stronie: https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/
Wyjeżdżając w długą podróż, rozważ także kupno autocasco i assistance.
Jeśli masz AC, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie auta w wyniku sił przyrody i działalności wandala. Weźmie także odpowiedzialność za szkodę całkowitą i kradzież. Mając assistance, możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela po kolizji, awarii czy kradzieży:
Ubezpieczyciel udzieli Ci pomocy także w przypadku braku paliwa lub rozładowania akumulatora. Zapewni również organizację i pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego i ratownictwa.
Wybierając ASS i AC pamiętaj, że zakres ochrony zależy od konkretnego towarzystwa i pakietu. Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie przeczytasz zapisy OWU i upewnij się, na jakie wsparcie możesz liczyć. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zadbaj o to, aby ubezpieczenie obowiązywało również poza Polską.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz