Zamknij

Wyjeżdżasz na narty? Podpowiadamy, jak przygotować auto

11:08, 13.02.2020 | mubi.pl
Skomentuj

Jeśli planujesz urlop w górach, a do wybranego kurortu chcesz dojechać własnym autem, koniecznie dobrze się przygotuj. Mróz, lód i opady śniegu znacząco zwiększają ryzyko kolizji. W artykule wyjaśnimy, jak przygotować samochód do wyjazdu na narty. Podpowiemy także, jakie akcesoria ze sobą zabrać i jakie ubezpieczenia komunikacyjne warto kupić, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom.

Górzysty teren, niskie temperatury, porywisty wiatr i opady śniegu — jazda w takich warunkach jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż poruszanie się po odśnieżonych ulicach w mieście. Przed wyjazdem na narty, koniecznie zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Co warto zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i w pełni cieszyć się urlopem?

Sprawdzenie stanu technicznego auta

Przed długą podróżą koniecznie zweryfikuj stan techniczny auta. Możesz zrobić to na własną rękę lub poprosić o pomoc profesjonalistę. Upewnij się, że masz w bagażniku trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, podnośnik i zapasowe koło. Sprawdź także poziom płynów eksploatacyjnych.

Zmiana opon na zimowe

Tegoroczna zima jest dla kierowców bardzo łaskawa. Z powodu dodatnich temperatur i sporadycznych opadów śniegu wielu z nich nie wymieniło opon na zimowe. Pamiętaj jednak, że w górach warunki do jazdy są zdecydowanie trudniejsze. Jazda zaśnieżonymi drogami autem wyposażonym w letnie opony jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności i istotnie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze. Zanim ruszysz w podróż, koniecznie zmień opony na zimowe.

Rada: poruszając się po śliskiej nawierzchni, staraj się jechać ze stałą prędkością, nieprzekraczającą 50 km/h. Unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania. Takie działania mogą sprawić, że auto wpadnie w poślizg.

Jak jeszcze przygotować samochód do wyjazdu na narty przeczytasz w artykule: https://mubi.pl/poradniki/wyjazd-na-narty-autem/

Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w danym kraju

Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju docelowym oraz we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżał. Wyjazd autem w Alpy czy słowackie Tatry może wymagać np. zakupu winiet.

Spakuj akcesoria, przydatne podczas podróży zimą

Choć nie wszystkim zdarzeniom jesteśmy w stanie zapobiec, odpowiednie wyposażenie pozwoli zminimalizować skutki wielu z nich. Aby uniknąć unieruchomienia auta, przed wyjazdem w góry, koniecznie spakuj:

 • odmrażacz do zamków — jeśli zamek zamarznie, takie akcesorium pomoże we wsadzeniu kluczyka do środka. Pamiętaj jednak, że zbyt częste używanie odmrażacza może spowodować zacinanie się zamka;
 • płyn do spryskiwaczy i olej napędowy. Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych powoduje, że płyny eksploatacyjne szybciej się zużywają. Aby zapobiec poważnym konsekwencjom braków, zaopatrz się w dodatkowe pojemniki;
 • odmrażacz do szyb — dzięki niemu odmrozisz szyby szybciej niż przy użyciu tradycyjnej plastikowej skrobaczki;
 • kable rozruchowe. Rozładowany podczas ujemnych temperatur akumulator jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości starszych aut. Aby szybko uruchomić auto i móc kontynuować podróż, miej ze sobą kable rozruchowe;
 • preparat do uszczelek skutecznie zabezpieczy usterki, sprawiając, że nie pękną z powodu niskiej temperatury;
 • łańcuchy śniegowe zwiększą przyczepność podczas poruszania się po zamarzniętej powierzchni.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd z góry?

Podróżując po większości europejskich krajów, możesz korzystać z OC, które kupiłeś w Polsce. W Albanii, Macedonii, Rosji na Białorusi i Ukrainie będziesz musiał jednak potwierdzić zawarcie umowy OC, okazując tzw. Zieloną Kartę. Bez niej konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego. Większość ubezpieczycieli wydaje Zieloną Kartę za darmo. Aby uniknąć stresu, poproś o to 14 dni przed planowanym wyjazdem.

Dużo na temat ubezpieczenia OC przeczytasz na stronie: https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/ 

Wyjeżdżając w długą podróż, rozważ także kupno autocasco i assistance.

Jeśli masz AC, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie auta w wyniku sił przyrody i działalności wandala. Weźmie także odpowiedzialność za szkodę całkowitą i kradzież. Mając assistance, możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela po kolizji, awarii czy kradzieży:

 • holowanie,
 • nocleg w hotelu,
 • samochód zastępczy,
 • próbę naprawy auta na miejscu awarii,
 • pomoc tłumacza.

Ubezpieczyciel udzieli Ci pomocy także w przypadku braku paliwa lub rozładowania akumulatora. Zapewni również organizację i pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego i ratownictwa.

Wybierając ASS i AC pamiętaj, że zakres ochrony zależy od konkretnego towarzystwa i pakietu. Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie przeczytasz zapisy OWU i upewnij się, na jakie wsparcie możesz liczyć. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zadbaj o to, aby ubezpieczenie obowiązywało również poza Polską.

( mubi.pl)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%