Zamknij

Wiek kobiet - Czyli pogawędka o zmianie świadomości, działania i stanowisk

10:44, 01.03.2019 | Z.F
REKLAMA
Skomentuj

Dzień Kobiet w XI wieku kojarzy nam się głównie z kwiatami, czekoladkami oraz miłymi gestami względem żon, mam, babć, sióstr oraz koleżanek. 8 marca to bez wątpienia pozytywna data. Przyczynia się ona do zwiększenia średniej liczby uśmiechów oraz dobrych odczuć w większości części globu, a tego przecież nigdy za wiele.


Warto jednak pamiętać, że pierwotna idea tego dnia jest inna i wiąże się z uczczeniem pamięci sufrażystek walczących w 1909 roku o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.
Czy 109 lat po tych wydarzeniach dyskusja o dysproporcjach na rynku pracy i różnic w sferze życia publicznego między kobietami, a mężczyznami jest zasadna? Czy w czasach, gdy możemy spotkać kobietę wykonującą zawód nie tylko dyrektora czy menadżera wysokiego szczebla, ale również drwala lub kierowcy tira, jest miejsce na jakikolwiek dialog o nierównościach?
Bez wątpienia. Nie można przecież ignorować stereotypów, głosów niezadowolenia dotyczących odbierania praw kobietom, dyskryminacji płacowej na rynku pracy, seksizmie oraz nierównych szansach w politycznej walce, którą najlepiej wyrażają żądania ustawowego parytetu.
Czy kobieta potrzebuje pomocy mężczyzn, czy może wystarczy, aby im nie przeszkadzać? Czy na ścieżce kariery „baby są jakieś inne” a „facet to świnia”? Czy na przestrzeni stu lat umiemy określić rolę mężczyzny i kobiety w społeczeństwie, czy w ogóle taka definicja nie ma dziś racji bytu? I czy pewien trend oraz filozofia sukcesu nie dyskryminują tych kobiet, które świetnie się odnajdują i świadomie czerpią radość życia w klasycznym, tzw. patriarchalnym modelu?


Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć już 8 marca o godzinie 18:00 w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowa 10 w Tarnowie podczas pogawędki z kobietami, które udowadniają, że zawodowo-społeczna aktywność nie ma, a przynajmniej nie powinna mieć płci.
W debacie wezmą udział:


1. Agnieszka Danielewicz – Radna Rady Miejskiej w Tarnowie
2. Anna Pieczarka – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
3. Dorota Kunc – Dziennikarka (Radio RDN Małopolska)
4. dr Eliza Krzyńska – Nawrocka – Wykładowca akademicki
5. Lidia Jaźwińska – Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów


Nie tylko rozmowa i kwiaty!
Z naturą nie można się kłócić – kobiety i mężczyźni zbudowani są nieco inaczej, co determinuje niektóre ich role społeczne. Mając tego świadomość, chcielibyśmy przy okazji debaty zwrócić uwagę również na to, że kobiety w wielu dziedzinach, takich jak np. macierzyństwo są prawdziwymi bohaterkami, którym mężczyźni nigdy nie dorównają.
Właśnie dlatego w dniu debaty będzie zorganizowana zbiórka pieniędzy dla Diecezjalnego Domu Samotnej Matki na niezbędne artykuły, takie jak mleko dla dzieci, ryż, mąką etc. Trwa również zbiórka online.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone