Zamknij

Naukowiec z PWSZ w elicie polskich badaczy

12:33, 11.02.2019 | Z.F
REKLAMA
Skomentuj

Dr Rafał Kurczab z Zakładu Chemii Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej został laureatem 9. edycji programu LIDER dla młodych naukowców. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 1,2 mln zł naukowiec będzie mógł zbudować zespół, który zajmie się stworzeniem pierwszego na świecie prototypu platformy obliczeniowej wspierającej naukowców oraz zainteresowany rozwiązaniem przemysł farmaceutyczny w procesie tworzenia nowych leków.

Praca nad nowymi medykamentami najczęściej kojarzy się z „klasycznym” laboratorium. Okazuje się jednak, że coraz częściej chemicy korzystają z rozwiązań informatycznych, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie niesie opracowanie wspomnianej platformy.

- Mój pomysł polega na stworzeniu uniwersalnego narzędzia, z którego będą mogły korzystać zespoły pracujące nad nowymi lekami o dowolnym profilu działania – tłumaczy dr Rafał Kurczab.

Projekt, realizowany w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, zakłada nie tylko stworzenie wspomnianej platformy obliczeniowej, ale także, a może przede wszystkim, wdrożenie jej na potrzeby przemysłu. - Dlatego, tak ważnym, ostatnim etapem naszej pracy będzie sprawdzenie działania platformy na konkretnym przykładzie. Wybraliśmy schorzenie pod nazwą ból neuropatyczny, które stanowi obecnie wielkie wyzwanie i niemałą zagadkę dla świata medycyny: tak lekarzy, jak i farmakologów.

Zespół dr. Kurczaba składał się będzie z siedmiu osób: lidera oraz: biochemika, chemoinformatyków, bioinformatyków, inżynierów oprogramowania oraz specjalisty od sztucznej inteligencji.

Realizacja przedsięwzięcia potrwa około trzech lat. - To olbrzymie wyzwanie. To, że możemy się z nim zmierzyć nie byłoby możliwe bez wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Co szczególnie chciałbym podkreślić to fakt, że mój zespół tworzą wyłącznie młodzi naukowcy.

Wiek członków zespołu dr. Kurczaba nie dziwi w kontekście założeń programu LIDER. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje bowiem w jego ramach środki wyłącznie badaczom, którzy nie ukończyli 35 lat. Dzięki wsparciu NCBiR wschodzące pokolenie polskiej nauki rozwija jednak nie tylko kompetencje naukowe, ale także zarządcze.

- Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany technologicznej i pokoleniowej. To dzięki ambitnym badaczom nauka rozwija się w ogromnym tempie, pokonujemy kolejne bariery technologiczne i następuje postęp cywilizacyjny. Młodzi, zdolni naukowcy to skarb. A naukowi liderzy, którzy z zapałem prowadzą swoje badania, są przyszłością polskiej nauki. Wspierając ich, wspieramy rozwój Polski z pożytkiem dla gospodarki i dla nas wszystkich – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas uroczystego wręczenia grantów.

 

Dziewiąta edycja programu była rekordowa pod kątem liczby osób, które otrzymały dofinansowanie, jak i samej kwoty przyznanych grantów. Aż 51 młodych, zdolnych naukowców otrzymało łączne dofinansowanie w wysokości niemal 60 milionów złotych. Dla porównania – w pierwszej edycji programu 23 osoby otrzymały łącznie ponad 21 milionów złotych.

 

Program LIDER nie narzuca ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Aby złożyć wniosek w 9. edycji konkursu naukowcy musieli spełniać liczne wymagania m.in. wspomniane ukończenia maksymalnie 35 roku życia, posiadania tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera bądź lekarza medycyny lub stopnia doktora, bycia autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadania patentów lub wdrożeń. Do startu w konkursie niezbędne było również pozyskanie do współpracy jednostki

naukowej, w której możliwa będzie realizacja projektu.

A tymczasem trwa już nabór wniosków w kolejnym, 10 konkursie programu LIDER. Na aplikację naukowcy mają czas do 18 marca.

 

Dr Rafał Kurczab (1983). Ukończył I LO w Tarnowie na profilu biologiczno-chemicznym. W 2005 roku ukończył chemię na PWSZ w Tarnowie, a dwa lata później obronił pracę magisterską na Wydziale Chemii UJ.

Od 2008 roku związany z Zakładem Chemii Leków Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, gdzie do dziś rozwija swoje zainteresowania naukowo-badawcze związane z wykorzystaniem metod chemoinformatycznych, bioinformatycznych, kwantowo-mechanicznych oraz sztucznej inteligencji w poszukiwaniu nowych leków o działaniu przeciwdepresyjnym oraz przeciwnowotworowym.

 

Od 2012 roku jest również starszym wykładowcą w Zakładzie Chemii PWSZ, w której oprócz dydaktyki jest również mocno zaangażowany w rozwój naukowy Uczelni.

Za swoje osiągnięcia naukowo-badawcze był wielokrotnie nagradzany, m.in.: Stypendium START dla młodych wybitnych naukowców (2012), stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców (2015-18), nagroda Rektora PWSZ w Tarnowie za indywidualne osiągnięcia naukowe Młodego Naukowca (2018).

Do chwili obecnej jest autorem lub współautorem 43 prac naukowych opublikowanych w czasopismach z listy JCR. Był kierownikiem w dwóch grantach naukowo-badawczych finansowanych przez NCN (Preludium 2, Sonata 8), a także wykonawcą w 17 innych grantach krajowych i międzynarodowych.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone