Zamknij

Zwolnij, uważaj w środę na „EDWARD”-a

14:17, 17.09.2018 | Z.F
REKLAMA
Skomentuj

We wszystkich państwach Unii Europejskiej w najbliższą środę (19.09.2018 roku) prowadzone będą policyjne działania pn. „EDWARD”. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w nich także polska Policja.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie włączają się w Europejski Tydzień Mobilności. W dniu 19.09.2018 roku przypada Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych – EDWARD to inicjatywa mająca na celu zmniejszenie ofiar śmiertelnych na drogach. Działania pn. „EDWARD” mają charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL.

W ramach akcji funkcjonariusze będą dyscyplinować kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Taktyka działań zakłada organizację zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.

Pomimo, że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

We wrześniu 2017 roku na terenie KMP Tarnów doszło do 14 wypadków, w których rannych zostało 12 osób, a dwie osoby poniosły śmierć w wyniku poniesionych obrażeń. Odnotowano 220 kolizji drogowych. Policjanci tylko w tym jednym miesiącu ujawnili 125 nietrzeźwych kierujących pojazdami. 
Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą – to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne. W dniu 19 września 2018 roku Komenda Miejska Policji w Tarnowie włączy się w działania „EDWARD” i tego dnia do służby zostanie skierowana maksymalna liczba policjantów pracujących na drodze.

Wspólnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie liczby wypadków drogowych, a tym samym liczby zabitych i rannych.

TISPOL - Międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe z krajów europejskich, finansowane jest przez Komisję Europejską. Polska jest członkiem TISPOL-u od maja 2006 r.

(Z.F)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone