Zamknij
REKLAMA

Radar wyposażony w sztuczną inteligencję ostrzeże przed powodzią

17:32, 22.02.2021 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

Kończą się prace związane z uruchamianiem Elektronicznego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego wyposażonego w radar meteorologiczny, który ma ostrzegać mieszkańców regionu przed powodzią. To urządzenie zostało zamontowane w miejscowości Falkowa i będzie monitorować całą zlewnię rzeki Białej Tarnowskiej tj. powiat tarnowski, gorlicki i nowosądecki. Oprócz ostrzegania przed powodzią system będzie prognozował obfite opady i deszcze nawalne. Całość zacznie działać w maju.

- Jest to Elektroniczny System Ostrzegania Przeciwpowodziowego oparty o wysokiej klasy elektroniczny radar meteorologiczny umieszczony na górze w Falkowej w gminie Ciężkowice. W promieniu 70 kilometrów będziemy od maja monitorować sytuację w zlewni rzeki Biała Tarnowska i na terenach tam położonych – zapewniał Tomasz Stelach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

To innowacyjny system mający elementy uczenia maszynowego, to znaczy, że jego działania oparte są o mechanizm sztucznej inteligencji.

- Pożytek dla mieszkańców jest bezsprzeczny, nie możemy tego kwestionować. Będzie duże wyprzedzenie jeśli chodzi o falę powodziową, informacja ta dotrze do mieszkańców. Na pewno te informacje, które z tego Elektronicznego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego będziemy pozyskiwać, będą pomocne, wymierne i dla mieszkańców pożyteczne – dodaje Tomasz Stelmach.

Powiat tarnowski, oprócz tego, że uruchomi system, to również chce się nim pochwalić w całej Polsce.

- Ten system jako innowacyjny chcemy zgłosić jako powiat, już po uruchomieniu go w maju tego roku, do konkursu Związku Powiatów Polski na innowacyjne projekty realizowane przez powiaty ziemskie. Myślę, że z nim będziemy jednym z faworytów do wygrania nagrody – wyjaśniał Tomasz Stelmach.

Projekt wart jest ponad 3 miliony złotych.

Powiat tarnowski Elektroniczny System Ostrzegania Przeciwpowodziowego budował od kilku lat.  

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%