Zamknij
REKLAMA
07:00, 15.09.2021
Fundusze ETF z każdym rokiem są coraz bardziej dostępne dla inwestorów na polskim rynku papierów wartościowych. Stopniowo przybywa także ETF-ów notowanych na GPW. W ofercie zagranicznych oraz polskich brokerów dostępne są także ETF-y zagraniczne. Jak zatem wybrać kanał, przez który najlepiej nabywać wybrane ETF-y? Dużo jest uzależnione od indywidualnej strategii inwestycyjnej, częstotliwości transakcji, a także od wielkości kapitału. Początkujący inwestor powinien rozważyć trzy możliwe drogi zakupu funduszu ETF.
09:59, 24.08.2021
Osoby uzależnione od alkoholu muszą zmagać się z różnymi dolegliwościami. Niektóre wywołują jedynie uczucie dyskomfortu, inne natomiast mogą zagrażać zdrowiu, a nierzadko nawet życiu osoby chorej. Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się, czym jest padaczka alkoholowa. Przeczytaj, jakie są jej objawy i jak pomóc osobie, która się z nią zmaga?
15:47, 05.08.2021
RCB w czwartek opublikowało alert, w którym ostrzega przed ulewnym deszczem i burzami. "Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ew. podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - napisało Centrum w SMS-ach przesłanych do mieszkańców województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części województwa mazowieckiego.
11:13, 05.08.2021
W związku ze zmianą siedziby Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i związaną z tym faktem przeprowadzką, od dnia 16 sierpnia do 31 sierpnia br. kuria nie będzie czynna. Od dnia 1 września br. kuria będzie czynna pod nowym adresem: ul. Piłsudskiego 6, 33-100 Tarnów (budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie). Przeniesienie siedziby kurii kierowane jest względami oszczędnościowymi, ale też organizacyjnymi.
18:59, 02.08.2021
Zakopane (woj. małopolskie). Parkingi przy szlaku na Morskie Oko będą dostępne tylko z e-biletem. To ze względu na częsty brak wolnych miejsc, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy okolice wypełnione są turystami.
10:03, 02.08.2021
Żabno uczciło pamięć Walczącej Warszawy. 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę W zawyły syreny, później wspólnie z mieszkańcami gminy śpiewano (nie)zakazane piosenki.
09:54, 02.08.2021
Śledztwo przeciwko Magdalenie K. prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Kobieta odpowie przed Sądem Okręgowym w Krakowie m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, do której należeli pseudokibice klubu sportowego Cracovia. Prokurator oskarżył K. również o przemyt i handel narkotykami, utrudnianie postępowania karnego, składanie fałszywych zeznań i nakładanie do tego samego innych osób, pranie pieniędzy m.in. przez nabycie luksusowego apartamentu i samochodu marki Mercedes 200 CLA. Magdalenę K. oskarżono też o przywłaszczenie samochodu marki BMW M 6. Jeśli sąd uzna winę Magdaleny K., może jej grozić do 15 lat pozbawienia wolności.
14:58, 23.07.2021
Zaraźliwa choroba wirusowa trzody chlewnej – Afrykański Pomór Świń, której ogniska wykryto w podtarnowskiej miejscowości Skrzyszów, sprawia, że hodowcy generują bardzo duże straty. Chcąc zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie przypomina o przestrzeganiu zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.
13:13, 23.07.2021
Mimo, że np. 95 proc. mieszkańców USA, 93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci, to bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.
13:07, 23.07.2021
Marzeniem druhów z OSP Poręba Radlna jest średni pojazd bojowy, wyposażony w niezbędny do ratowania ludzkiego życia i mienia sprzęt. Wóz, który obecnie strażacy ochotnicy mają do dyspozycji – jak sami wyjaśniają – służy jedynie jako transport strażaków na miejsce zdarzenia.
18:59, 22.07.2021
Burze i obfite deszcze, które przeszły przez Małopolskę, spowodowały wiele szkód, między innymi na terenie powiatu tarnowskiego. Ulewy i gwałtowny wiatr uszkodziły budynki i spowodowały przerwy w dostawie prądu oraz czasowe utrudnienia w transporcie. Tereny te, między innymi w Lisiej Górze, Radłowie i Zakliczynie wizytowała Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Wskutek nawałnic ucierpiało wielu mieszkańców Małopolski. Rozmawiamy z samorządowcami z powiatu tarnowskiego, by poznać ich oczekiwania i potrzeby w związku z usuwaniem zniszczeń spowodowanych przez żywioł. Jako zarząd województwa chcemy najpierw zapoznać się z oceną strat, by mieć pewność, że poszkodowani otrzymają konieczną pomoc - powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa. W powiecie tarnowskim ulewne deszcze spowodowały najwięcej szkód w gminie Lisia Góra, gdzie uszkodzone zostały dachy na dwudziestu budynkach mieszkalnych i gospodarczych. W niektórych miejscowościach na terenie powiatu wystąpiły problemy z dostawą prądu. W Radłowie został ewakuowany zespół szkół.
15:36, 22.07.2021
Kursy i szkolenia w ramach projektu "Kierunek Kariera", bony na egzaminy oraz doradztwo zawodowe – to możliwości, z których teraz mogą skorzystać osoby między 25 a 49 rokiem życia z wykształceniem wyższym. Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił dla nich specjalny program. Liczba miejsc jest ograniczona.
10:09, 22.07.2021
Po umiarkowanie ciepłej nocy czwartek zapowiada się ciepło, ale bez upałów. "Zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami duże. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu" - przekazała PAP synoptyk. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 22 do 25 stopni.
10:02, 22.07.2021
Znane są wyniki symulacji przydziału uczniów do szkół ponadpodstawowych w Tarnowie. Po 10 turach naboru wiadomo, że w roku szkolnym 2021/2022 naukę w publicznych szkołach ponadpodstawowych rozpocznie 2040 uczniów. Uruchomiono o cztery oddziały więcej niż pierwotnie zakładano, będzie też rekrutacja uzupełniająca na nowy kierunek - technik spawalnictwa. Przypomnijmy, że w zakończonym roku szkolnym klasę ósmą w publicznych szkołach podstawowych w Tarnowie, dla których organem prowadzącym jest miasto, ukończyło 886 uczniów, w planowanych 62 klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych przygotowano około 2 tys. miejsc. 21 lipca poznaliśmy wyniki symulacji przydziału uczniów do publicznych szkół ponadpodstawowych: zakwalifikowanych do przydziału zostało 2527 uczniów (wszyscy, którzy zarejestrowali się w systemie), przydzielono 2040 uczniów. Pomimo, że planowano uruchomić 62 oddziały, będzie ich o cztery więcej, czyli powstanie 66 klas pierwszych. W niektórych szkołach nie udało się otworzyć oddziałów z powodu braku chętnych, natomiast w innych placówkach oddziałów będzie więcej niż planowano. Przy zwiększaniu liczby oddziałów zastosowano dwa kryteria: największą liczbę chętnych na jedno miejsce i najbardziej oblegane oddziały. Najwięcej chętnych na jedno miejsce (powyżej dwojga) było w I Liceum Ogólnokształcącym (klasy mat.-ang.), V Liceum Ogólnokształcącym (klasy pol.-biol.-ang.), XVI Liceum Ogólnokształcącym (klasa policyjna), Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (technik informatyk), Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (technik reklamy). Najbardziej obleganymi oddziałami (najwięcej wyborów) okazały się klasy w liceach ogólnokształcących z rozszerzeniem m.in. z biologii, chętni do tych klas uzyskali nie mniej niż 150 punktów. W związku z tym w I, III i IV LO podwojono liczbę takich klas. W CKZiU proponuje się utworzenie w ramach rekrutacji uzupełniającej (już poza systemem naboru elektronicznego) nowego kierunku w zawodzie technik spawalnictwa, zarówno na poziomie Technikum nr 2, jak i Branżowej Szkoły II stopnia nr 1. - Choć wiążę się to z większymi nakładami finansowymi z budżetu miasta, zdecydowaliśmy w trosce o uczniów o zwiększeniu liczby klas w porównaniu z pierwotnymi planami. Być może dojdą jeszcze klasy po rekrutacji uzupełniającej – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Chciałbym w związku z tym przypomnieć, iż z obiecanych na ten rok 213 milionów złotych rządowej subwencji oświatowej miasto otrzymało niespełna 211 milionów złotych, czyli w sumie musi dołożyć z własnego budżetu 129 milionów złotych, aby m.in. w pełnym stopniu sfinansować np. przedszkola. 22 lipca zostaną opublikowane listy zakwalifikowanych, kolejnym krokiem dla nowych uczniów będzie złożenie oryginałów świadectw w szkołach do 30 lipca br. celem potwierdzenia chęci podjęcia nauki w danym oddziale.
22:56, 21.07.2021
Wakacje dla zawodników tarnowskiej Unii dobiegły końca. Drużyna wróciła do treningów i rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu.