Zamknij

BĄDŹMY RAZEM W NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI!

12:20, 07.11.2019 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Piotr Ćwik przedstawił program tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie oraz zaprezentował publikację „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”. W wydarzeniu uczestniczył również Filip Musiał – dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców Krakowa, Małopolski i wszystkich przybyłych gości do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym uroczystym dniu bądźmy razem! Uczcijmy bohaterów narodowych i cieszmy się wolną Ojczyzną. Niech nie zabraknie w naszych sercach radosnego nastroju – apeluje wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Pół godziny później w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny.

– W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w samo południe w katedrze wawelskiej odśpiewamy hymn narodowy, po czym w radosnym pochodzie przejdziemy na plac Matejki. Tam odbędą się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, na które serdecznie wszystkich zapraszam – dodaje wojewoda Piotr Ćwik.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy defilada.

Szczegółowy program – na dołączonym plakacie.

Album „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918” zaprezentowany

Przedstawienie programu tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie było okazją do zaprezentowania albumu „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”. Publikacja ta została wydana z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

– Wydanie tego albumu to inicjatywa, która pojawiła się z uwagi na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieliśmy udokumentować i ocalić od zapomnienia te miejsca, które są związane ze wspominaniem roku 1918 przez naszych przodków. Wiele jest takich miejsc na terenie województwa małopolskiego. (…) Dodatkiem do tego albumu są też zdjęcia, które pokazują obchody stulecia w roku ubiegłym, w tym ten niezwykły moment, kiedy wspólnie rozwinęliśmy biało-czerwoną flagę od Barbakanu aż po Wzgórze Wawelskie – mówił wojewoda Piotr Ćwik, dziękując dyrektorowi Oddziału IPN w Krakowie za przyłączenie się do tej inicjatywy.

– W albumie „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918” także Oddział IPN w Krakowie postanowił zagospodarować część, która dotyczy upamiętnień stulecia odrodzenia Rzeczypospolitej. (…) Pokazujemy trwałe upamiętnienia, a więc remonty grobów legionowych i nowe inicjatywy, które zostały sfinansowane lub były współfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej – popiersia, pomniki, tablice. Przez ten album chcemy zainspirować władze i lokalne społeczności do upamiętniania tradycji niepodległościowej również dziś – powiedział dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał.

Na końcu albumu pozostawiono kilka pustych kartek. Można na nich wkleić swoje zdjęcia dokumentujące zeszłoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i miejsca, które są związane z niepodległą Ojczyzną.

W nieodległej przyszłości planujemy zamieszczenie publikacji w wersji elektronicznej na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Niwka. Groźne zderzenie samochodu ciężarowego z osobówką ?(materiał telewizji Tarnowska.tv)

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz