Zamknij
REKLAMA

Będą recytować poezję pleśnieńskich Twórców

17:37, 15.05.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Jaką rolę w gminie Pleśna odgrywa cyklicznie odbywający się konkurs recytatorski: “Poetycka Pleśna”?

„Poetycka Pleśna” to wydarzenie artystyczne, którego piąta jubileuszowa już edycja będzie miała miejsce 18 maja 2018 r. To niezwykłe, różnorodne spotkania z poezją adresowane do uczniów wszystkich szkół z terenu gminy Pleśna.

Konkurs ten wpisał się już na stałe w kalendarz gminnych wydarzeń. Co było główną motywacją do jego zorganizowania?

W czasach, które przekaz treści , mniej lub bardziej udanie, realizują w większości przy pomocy obrazu chciałam zwrócić uwagę, na wartość słowa i jego potencjał w przekazywaniu głębi przeżyć i refleksji. Wydawałoby się, że to projekt jakich wiele ale… nowość i wyjątkowość tej inicjatywy polega na tym, że recytatorzy prezentują wiersze, których autorzy są mieszkańcami naszej gminy. To Panie: Urszula Kołodziej, Wiesława Broda, Maria Wajda, Ewa Ogorzelec oraz Panowie: Piotr Jasiak, Wacław Hajduga, Kazimierz Olszewski, Bogdan Kajmowicz. Ideą, która zainspirowała mnie do podjęcia tego dzieła była świadomość, że twórczość tych ludzi często zalega szuflady i nie dociera do odbiorców oraz stworzenie okazji do uzmysłowienia szczególnie dzieciom i młodzieży, że poeta nie jest postacią z podręcznika czy okładki książki, że żyje w tym samym środowisku co my, jest świadkiem tych samych wydarzeń, obserwuje tę samą przyrodę… a swoje przeżycia i doznania ubiera w szatę słowną. Umie patrzeć, słuchać, zatrzymać się, zadziwić… Toteż będący zintegrowaną częścią tego wydarzenia „Konkurs Jednego Wiersza” daje możliwość młodym ludziom wyrażenia siebie w poetyckim słowie. W tej edycji, z racji 100 rocznicy odzyskania niepodległości dołączyliśmy kategorię wiersza: akrostych „NIEPODLEGŁA”.

Jak zwykle zmaganiom konkursowym towarzyszy Koncert talentów w wykonaniu Absolwentów i Uczniów Szkoły Podstawowej w Pleśnej.

W tej edycji atrakcją będzie również promocja tomu wierszy „V Poetycka Pleśna w stulecie niepodległości”. Zawiera wiersze rodzimych poetów dorosłych oraz wiersze uczniów – laureatów dotychczasowych „Konkursów Jednego Wiersza”.

Co czeka na uczestników konkursu?

Zasadą, którą przyjęłam od początku jest, że każdy uczestnik ( jest ich około 100) otrzymuje upominek, zaś laureaci – nagrody. Dzięki hojności wielu sponsorów są to bardzo cenne rzeczy.

To Pani od początku do końca wykreowała ten konkurs. Z czego jest Pani najbardziej zadowolona obserwując każdą edycję?

Organizacja tego wydarzenia artystycznego jakim jest „Poetycka Pleśna”, jakkolwiek pochłania ogrom czasu, daje mi wielką satysfakcję, radość, że młodzi ludzie potrzebują kontaktu z pięknem zamkniętym w słowie, że sami próbują tworzyć, że ja mogę dać im ten impuls, zainspirować. I mnie pozwala się rozwijać, uwrażliwia i utwierdza w przekonaniu, że ta poetycka uczta powoduje – powtarzając za Jonaszem Koftą- „Że apetyt rośnie wilczy / Na poezję/ Co być może rośnie w nas”.

Z pomysłodawczynią i inicjatorką „Poetyckiej Pleśnej” Marią Jasiak rozmawiała Paulina Kuczera

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

??????????

0 0

If you want to take much from this piece of writing then you have to apply these techniques to your won weblog. https://www.muktwioutt.com 07:44, 24.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone