Zamknij

"Pomagam i się badam", czyli akcja krwiodawcza i prozdrowotna w Kopalni Soli "Wieliczka"

22:32, 08.07.2021 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

Warto pomagać - mówią krwiodawcy i organizatorzy zbiórki krwi, którzy zdecydowali się podzielić bezcennym darem życia w trakcie akcji pod nazwą "Pomagam i się badam" odbywającej się na terenie Kopalni Soli "Wieliczka". W tym roku krew można było oddać w dwóch punktach – w krwiobusie przy tężni solankowej oraz w nadszybiu szybu Regis. Podwojenie akcji sprawia, że organizatorzy liczą na rekord.

- Frekwencja na tę chwilę jest bardzo duża, także dopisali uczestnicy. Oczywiście krew jest bardzo potrzebna i wszyscy o tym wiemy zwłaszcza w tym okresie pandemii - relacjonował Adam Gawlik, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli w Wieliczce.

- Bardzo dużo chętnych i to cieszy. Od samego początku jak zaczęliśmy organizować tek akcje, to około 120 dziennie tę krew oddaje i około 60 litrów jesteśmy w stanie podczas takiego dnia zebrać – dodawał Sebastian Tobola, szef Klubu Krwiodawców przy Kopalni Soli "Wieliczka".

Oprócz mieszkańców Wieliczki, aktywnych krwiodawców oraz pracowników kopalni krew postanowili oddać też policjanci z lokalnej komendy. Dobry przykład dał też komendant jednostki.

- Czuję się wyśmienicie z racji tego, że możemy pomóc. W myśl hasła "Chronimy i pomagamy" dzisiaj spotkaliśmy się na tężni włączając się w akcję oddawania krwi i badania się społeczności lokalnej. Jesteśmy tutaj z rani pomocy innym osobą, ale też pomocy naszemu koledze, który w ostatnich dniach dowiedział się o swojej ciężkiej chorobie. Stąd też taki nasz zryw – mówił podinsp. Mirosław Strach, Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce.

Akcja krwiodawcza przy Kopalni Soli "Wieliczka" odbywa się od kilku lat dwa razy do roku. W lipcu organizowana jest z okazji święta świętej Kingi, ale nie tylko. W czasie wakacyjnym często po prostu brakuje krwi.

- W ogóle okres wakacyjny, letni jest bardzo ciężki jeżeli chodzi o krew. Tej krwi brakuje. Cały czas Regionalne Centra Apelują o tę krew. My też tutaj uświadamiamy pracowników, przekonujemy i te akcje cieszą się dużym odzewem, także należy się z tego cieszyć - wyjasniał Sebastian Tobola, szef Klubu Krwiodawców przy Kopalni Soli "Wieliczka".

Oprócz możliwości oddania krwi, w tym roku można było również sprawdzić swój stan zdrowia.

- Właśnie tutaj przy tężni są też specjalne badania. Jest możliwość zbadania przez kardiologa, pediatrę, fizjoterapeuci są, można zrobić ćwiczenia z naszymi pielęgniarkami, więc myślę, że to też jest taka możliwość dzisiaj zbadania się – mówił Adam Gawlik, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli w Wieliczce.

W ramach akcji "Pomagam i się badam z Kopalnią Soli "Wieliczka" krwiodawcy – oprócz posiłku regeneracyjnego otrzymali też bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%