Zamknij
REKLAMA

Tarnowskie Wodociągi chcą zmiany taryfy opłat za wodę i ścieki

15:50, 16.02.2021 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

W związku z wejściem w życie  prawa wodnego od 1 stycznia 2018 r taryfy w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych ustalane są raz na 3 lata. Nowością jest to, że są one weryfikowane i zatwierdzane przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Do dyrekcji RZGW w Krakowie wpłynął wniosek o zmianę dotychczasowej taryfy w tarnowskich wodociągach.   

 -Złożyliśmy rzeczywiście 14 stycznia wniosek taryfowy do dyrektora i wniosek ten jest wnioskiem bardzo, ale to bardzo umiarkowanym. Umiarkowanym, jeżeli chodzi o zmiany taryf, oczywiście one są wyższe niż dotychczas obowiązujące - mówi Tadeusz Rzepecki.

Obecna taryfa za wodę i ścieki brutto dla mieszkańca Tarnowa, gminy Tarnów oraz gminy Skrzyszów wynosi 9,69 zł

 -Taryfa w przyszłym roku będzie wynosić10,11 zł, czyli przyrost następuje o 42 grosze, to około 4%.W następnych latach będzie ta różnica malała. 39 groszy, na przykład w następnym roku. W kolejnym roku będzie to 40 groszy, a 30-25 groszy nawet w ostatnim roku 2024 - mówi Tadeusz Rzepecki.

Zapytaliśmy, dlaczego trzyletnia taryfa jest zmienna?

 -Taryfa jest ustalana raz na 3 lata, ale w okresach rocznych. Do tej pory taryfa kończyła się 17 maja każdego roku. Zobaczymy, czy w tym roku Dyrektor RZGW  przychyli się do naszego wniosku i zatwierdzi nam taryfy.  Naprawdę są one stosunkowo niewielkie - mówi Tadeusz Rzepecki.

Prezes Tarnowskich Wodociągów wyjaśnia, czym spowodowana jest zmiana dotychczasowej taryfy.

 -Przede wszystkim w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym to, co nam najbardziej w ostatnich latach spowodowało wzrost kosztów, to są zmiany taryf energetycznych - mówi Tadeusz Rzepecki.

Są też inne czynniki, które wpływają na zmianę obecnej taryfy.

 -Oczywiście zmiany płac. Musimy nadążać za rynkiem płac, który jest podstawowym warunkiem utrzymania określonej załogi określonego standardu. W przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych potrzebujemy coraz bardziej wykształconych pracowników, a to kosztuje - mówi Tadeusz Rzepecki.

Jak podkreśla Prezes Tarnowskich Wodociągów na tle okolicznych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych obowiązujące taryfy są dużo niższe, co świadczy, że Tarnowskie Przedsiębiorstwo bardzo oszczędnie podchodzi do swojej działalności.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%