Zamknij
REKLAMA
16:45, 12.05.2021
W środę rozpoczął działalność pierwszy punkt szczepień masowych przeciw COVID-19. Został on uruchomiony przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek oraz Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul Kościuszki.
16:54, 10.05.2021
Fundusz Dróg Samorządowych a teraz Fundusz Rozwoju Dróg Lokalnych to środki, które w znacznym stopniu zasilają budżety gmin i powiatów z przeznaczeniem na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki dofinansowaniom powstaje nowoczesna infrastruktura, która przyczynia się do podnoszenia poziomu życia i rozwoju gospodarki. Powiat dąbrowski otrzymał z tego źródła ponad 4 miliony złotych na dwa zadania.
15:25, 07.05.2021
Kolejna transza środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiła tym razem do samorządów z regionu brzeskiego. Czeki na inwestycje zostały przekazane na ręce przedstawicieli powiatu brzeskiego, gminy Brzesko, gminy Dębno i gminy Szczurowa. Środki przekazał wicewojewoda małopolski – Ryszard Pagacz. - Większość tych inwestycji to są inwestycje drogowe. To inwestycje, na które czekają nasi mieszkańcy. Jestem przekonany, że te środki zostaną dobrze spożytkowane z korzyścią dla mieszkańców Małopolski – mówił wicewojewoda małopolski, Ryszard Pagacz.
21:25, 06.05.2021
Wizyta władz powiatu tarnowskiego w powiecie dąbrowskim to kolejny etap zacieśniania współpracy, z której skorzystają mieszkańcy. Sąsiedzkie samorządy łączą siły w trosce o zdrowie oraz planując przedsięwzięcia gospodarcze, kulturalne i społeczne. Rozmowy starostów dotyczyły przede wszystkim dąbrowskiego szpitala i świadczonej pomocy dla pacjentów z regionu. - Szpital dąbrowski świadczy szerokie usługi zarówno teraz, gdy jest pandemia pacjenci są z różnych stron, nie tylko z powiatu dąbrowskiego, ale i tarnowskiego oraz innych powiatów. Na co dzień też są pacjentami naszego szpitala.
17:56, 05.05.2021
Gmina Wierzchosławice przyjazna dla turystów i mieszkańców. Właśnie otwarto trzy nowe inwestycje – punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, trasę rowerową łączącą Velo Dunajec z lasami wierzchosławickimi i gruntownie zmodernizowany obiekt małej gastronomii tzw. Rybitwę wraz z kompleksem sportowym nieopodal Dunajca. W uroczystości oficjalnego otwarcia udział wzięła Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz. - Kolejne miliony trafiają do gminy Wierzchosławice z Regionalnego Programu Operacyjnego, którego dysponentem jest Województwo Małopolskie. Między innymi otwieramy dzisiaj PSZOK – bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia gospodarowania odpadami. Cieszę się, że w dniu dzisiejszym otwieramy również ścieżkę rowerową. To nie jest tylko kolejny odcinek ścieżki rowerowej, ale to jest etap dużego projektu Velo Małopolska – mówiła Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
15:44, 05.05.2021
W Szpitalu Powiatowym w Brzesku znacznie zmniejszyła się liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 To dobra wiadomość dla chorych, którzy w najbliższym czasie mają planowane leczenie szpitalne, ponieważ obecna sytuacja pozwoliła na zmiany w funkcjonowaniu placówki. Na ten moment wznowiono działalność oddziału urologii, a niebawem ponownie otwarty ma zostać oddział pulmonologii.
11:02, 27.04.2021
Już od początku maja w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bochni zacznie działać Zespół Lecznictwa Środowiskowego. Zespół zapewni opiekę psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Młodzi pacjenci otrzymają specjalistyczne wsparcie w ich najbliższym środowisku, co pozwoli rozpocząć działania już na samym początku pojawienia się problemów. Utworzenie tego punktu jest możliwe dzięki współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie. Specjaliści szpitala czyli lekarze psychiatrzy, psycholodzy i psychoterapeuci będą przyjmować bezpłatnie dzieci i młodzież w siedzibie poradni przy ul. Gen. J.H. Dąbrowskiego 1 w Bochni od poniedziałku do piątku. Rejestracja odbywa się w godzinach od 09.00 do 16.00 pod numerem telefonu 691 494 436, 14 612 36 91. Żyjemy w trudnych czasach. Sytuacja związania z pandemią spowodowała zwiększenie problemów emocjonalno – psychicznych szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dlatego powstała inicjatywa uruchomienia Zespołu Lecznictwa Środowiskowego w naszej poradni. Dzięki temu zapewnimy opiekę psychiatryczną i psychologiczną, a specjaliści pomogą w funkcjonowaniu i odnalezieniu się w niecodziennej sytuacji, a także w kryzysach i problemach rozwojowych dzieci. To będzie odciążenie dla rodziny i bliskich osób chorujących. Pełna opieka specjalistyczna pozwoli na lepsze monitorowanie stanu zdrowia, często zmniejszając liczbę koniecznych hospitalizacji – wyjaśnia Starosta Bocheński Adam Korta. . Opieka ta dedykowana jest dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, które ze względu na występujące objawy i problemy w codziennym funkcjonowaniu mają trudności w korzystaniu z leczenia ambulatoryjnego. Pacjenci zespołów leczenia środowiskowego znajdują się pod całościową opieką, obejmującą pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną. Jest to leczenie uważane przez ekspertów za najbardziej korzystne dla chorych. Podstawą leczenia środowiskowego jest wspieranie pacjentów w warunkach ich codziennego funkcjonowania.
12:15, 23.04.2021
Po zimowej przerwie i dokonaniu niezbędnych prac konserwacyjnych już w najbliższą sobotę 24 kwietnia 2021 r. bocheńska tężnia solankowa znów zostanie udostępniona mieszkańcom miasta oraz przyjezdnym. Osoby korzystające z dobrodziejstw bocheńskiej tężni są zobligowane do przestrzegania wszelkich obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, dotyczących przebywania na w przestrzeniach publicznych. Komora inhalacyjna pozostaje wyłączona z użytku. Przypominamy, że tężnia to nie tylko bardzo atrakcyjna wizualnie konstrukcja. Inhalacje przy tężni solankowej pozwalają na „odtrucie” organizmu, który na co dzień narażony jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Mikroklimat wokół tężni korzystnie wpływa również na profilaktykę i leczenie zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, a nawet w przypadku ogólnego wyczerpania. Jej walory docenią również osoby zmagające się z chorobami tarczycy. Tężnia solankowa w Bochni – film promocyjny:
08:45, 22.04.2021
Jest decyzja Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przyznania dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gmina Tarnów otrzyma z tego źródła w sumie blisko milion siedemset tysięcy złotych – prawie półtora miliona na nowe zadania i 200 tysięcy na kontynuację inwestycji wieloletnich. – Kolejne dodatkowe pieniądze to następne drogowe przedsięwzięcia, czyli poprawa komfortu mieszkańców. Będzie się jeździło jeszcze wygodniej i bezpieczniej – mówi wójt Grzegorz Kozioł. Nowe inwestycje to budowa odcinków dróg przy ulicach Szkotnik i Zielnej w Zbylitowskiej Górze oraz w miejscowości Jodłówka – Wałki. Kontynuowany będzie natomiast remont drogi w Woli Rzędzińskiej. Mowa o tzw. odcinku „Krzyska”. Zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to finansowe wsparcie inwestycji na drogach zarządzanych przez samorządy. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury tego typu na szczeblu lokalnym. Dodajmy, że dofinansowanie otrzymają samorządy w powiecie tarnowskim. To spore pieniądze, które są przeznaczone na remonty i budowę nowych dróg.
00:25, 21.04.2021
Straty oszacowane na 11 tysięcy złotych plus koszty utylizacji martwych zwierząt. Dzikie psy zagryzły daniele z prywatnej hodowli mieszkańców Ryglic. To kolejny przypadek na terenie gminy. O tym zostaliśmy zawiadomieni przez właścicieli, którzy szukali pomocy w odebraniu od nich psów, które dzięki pomocy sąsiadów - udało się złapać. Sprawa bezpańskich, groźnych psów wróciła do gminy po niespełna kilku tygodniach. W pomoc zaangażował się mieszkaniec Zalasowej, który także stracił część swojej hodowli.
22:36, 20.04.2021
Choć początkowo pandemia sparaliżowała wszystkie instytucje kultury - bibliotekom powoli udaje się odzyskać zainteresowanie czytelników. Filie w Tarnowcu, Woli Rzędzińskiej i Zgłobicach przeżywają oblężenie, a marzec był miesiącem rekordowym pod względem wypożyczeń. Liczby, o których mowa, to ponad tysiąc książek w domach mieszkańców Gminy Tarnów - w ubiegłym roku nie było tak optymistycznie.
22:28, 20.04.2021
Powiat tarnowski nadal czeka na decyzję rządu w sprawie przyznania dofinansowania na II etap remontu mostu na Dunajcu w Ostrowie. Przypomnijmy, że chodzi o około 80 % kosztów inwestycji. Na razie z Warszawy płyną zapewnienia, że takie wsparcie będzie.
22:21, 20.04.2021
Czy w Bochni przedsiębiorcy, których firmy ponoszą straty z powodu pandemii koronawirusa i ustawy covidowej będą mogli liczyć na ulgi ze strony magistratu? Tego chcieliby politycy Koalicji Obywatelskiej. Właśnie przygotowano dwie uchwały - pierwsza dotyczy zwolnienia od podatku od nieruchomości, druga zwolnienia z opłaty za koncesję na alkohol.
10:30, 16.04.2021
Inspektorzy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (KTOZ) zostali wezwani do interwencji ws. "zwierzęcia", które od dwóch dni nie opuszczało drzewa przy jednym z bloków. Mieszkanka osiedla zatelefonowała do KTOZ z prośbą o zabranie "stwora" z drzewa, ponieważ budzi on strach mieszkańców.
10:45, 15.04.2021
To efekt wielomiesięcznych negocjacji przedstawicieli samorządów z regionu tarnowskiego, w tym gminy Tarnów, z przedstawicielami firmy Tauron Nowe Technologie. Przełomem było spotkanie w Wierzchosławicach, w którym wzięli udział członkowie zarządu spółki energetycznej wraz z wójtami i burmistrzami z powiatu tarnowskiego oraz Dąbrowy Tarnowskiej. Rozmawiano na temat kosztów utrzymania i konserwacji infrastruktury oświetlenia ulicznego oraz możliwości dzierżawy słupów przez samorządy lokalne. Dyskusja dotyczyła ponadto modernizacji istniejącej infrastruktury na energooszczędną z zastosowaniem nowoczesnych, ekologicznych opraw ledowych, które w dłuższej perspektywie czasowej przyniosą oszczędności w kosztach oświetlenia. - Doszliśmy do kompromisu, który nazwałbym umiarkowanie optymistycznym - mówi zastępca wójta, Sławomir Wojtasik, który uczestniczył w negocjacjach. Przedstawiciele samorządów zaproponowali powrót do indywidualnych stawek przesłanych do gmin na początku 2021 roku. Wynegocjowane ostatecznie indywidualne stawki dla poszczególnych samorządów będą, jak w przypadku gminy Tarnów, nieznacznie niższe niż dotychczas z zachowaniem ich wysokości do końca marca 2022 roku. Zakończenie negocjacji daje możliwość szybkiego zawarcia indywidualnych umów z operatorem na konserwację i niezwłoczne przystąpienie przez niego do usuwania zgłaszanych przez mieszkańców awarii oświetlenia. Ostatecznie ustalono, że podpisanie umów nastąpi od 1 maja 2021 roku do końca marca 2022 r. Odrębnie będzie również rozliczony okres od stycznia do kwietnia 2021 roku na korzystnych dla gmin warunkach finansowych. - Negocjacje pokazały gotowość dobrej współpracy samorządów między sobą oraz partnerskie zasady i przychylność ze strony Tauronu Nowe Technologie. Mieszkańcom dziękujemy za cierpliwość i zgłaszanie zadań dotyczących napraw. Teraz wreszcie będą one realizowane – dodaje zastępca wójta. Przedstawiciele Grupy Tauron Nowe Technologie SA potwierdzili również, że jest możliwość dzierżawy infrastruktury oświetleniowej w zaproponowanej w piśmie stawce, jednak wymaga to przeprowadzenia odpowiedniej procedury. Teraz najpilniejszą sprawą jest zawarcie nowych umów. W najbliższym czasie zaplanowano powrót do negocjacji w sprawie dzierżawy i modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Dodajmy, że w spotkaniu w Wierzchosławicach ze strony Grupy Tauron Nowe Technologie SA wzięło udział liczne kierownictwo spółki na czele z prezesem zarządu Arturem Warzochą oraz jego zastępcą Piotrem Apollo. W trudnych negocjacjach samorządy wspierali także posłowie ziemi tarnowskiej.