Zamknij

Inauguracja Miesiąca Papieskiego 2018

12:56, 06.10.2018 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

Co roku miesiąc październik Biblioteka dedykuje św. Janowi Pawłowi II – patronowi Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku. W tym czasie organizowane są różnorodne wydarzenia, które przypominają Osobę i dzieło wyjątkowego Świętego, który żył wśród nas, chodził po małopolskiej ziemi, z którym wielu z nas spotkało się osobiście.

3 października 2018 r. miała miejsce uroczysta inauguracja VII Miesiąca Papieskiego, podczas której otwarto wystawę malarstwa Franciszka Kafla „Madonny Polskie” .

Franciszek Kafel ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach: malarstwo w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego oraz plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymywał nagrody na polskich i zagranicznych wystawach konkursowych m.in. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej Flying-Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa, Przemyśla, Katowic, Kilonii i Budapeszcie oraz w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Szwajcarii i innych krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wenezueli, Egipcie, Tajlandii i Japonii. Miał ok. 65 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Rybniku, Mikołowie, Gliwicach, Gorlicach, Opolu, Wieluniu oraz w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Lütjenburgu, Eutin. Uczestniczył w ponad 80 wystawach zbiorowych i poplenerowych. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach.

Artysta pochodzący z okolic Czchowa prezentuje w brzeskiej Bibliotece Madonny z różnych polskich Sanktuariów Maryjnych, m.in. z Okulic, Częstochowy, Nowego Sącza, Hebdowa, Bochni, Kalwarii Zebrzydowskiej, Gietrzwałdu, Tuchowa, Wadowic i Krakowa. Dopełnieniem wizerunków są kaligraficzne teksty modlitewne Jana Pawła II. Kompilacje malarsko-graficzne Franciszka Kafla ukazują niezwykle ważny w życiu Papieża Polaka kult Maryi.

Dopełnieniem wernisażu była część artystyczna, podczas której wystąpiła młodzież pod kierunkiem Eweliny Stępień i Krzysztofa Musiała z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz brzeska poetka, przyjaciółka Biblioteki – pani Anna Gaudnik, która przeczytała przygotowany specjalnie na tę okoliczność wiersz.

Wystawę można oglądać w sali wystawienniczo-odczytowej w godz. 8.00 - 15.00 do końca listopada br.

Zachęcamy do nabycia kalendarzy na 2019 rok z Madonnami Franciszka Kafla. Więcej informacji: Wypożyczalnia Działu Dorosłych.

 

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz