Zamknij

Iris Munios i uczniowie II LO w tarnowskim teatrze

16:45, 16.05.2018 | M.J
REKLAMA
Skomentuj

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie uczestniczą w międzynarodowym projekcie „10 sur 10” – w jego ramach przygotowują przedstawienie teatralne w języku francuskim. Nad adaptacją sztuki pt. „Uśmiech” autorstwa Ewy Bandon pracują od listopada pod kierunkiem Francuzki Iris Munios. Spektakl zaprezentują w Poznaniu podczas festiwalu „10 na 10” w którym wezmą udział grupy teatralne z Armenii, Turcji, Hiszpanii, Czech, Białorusi i Ukrainy. Zaplanowano także spotkania z pisarzami – autorami wystawianych przez młodzież sztuk i reżyserami, a także warsztaty teatralne. Ale wcześniej, już 19 maja, pokażą go na deskach Tarnowskiego Teatru.

Iris Munios od kilku lat mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest aktorką, piosenkarką, reżyserem. Występowała na deskach teatrów we Francji i Belgii. Związana jest szczególnie z festiwalem teatralnym w Avignon. Wyreżyserowała około 30 sztuk i prowadziła około 100 warsztatów dla młodzieży. W Poznaniu stworzyła Międzynarodowy Festiwal Teatru Frankofońskiego dla licealistów. Jest dyrektorem stowarzyszenia „Drameducation”, które jest partnerem tarnowskiego II LO w projekcie „10 na 10”. W lutym ubiegłego roku wystąpiła w Tarnowie z recitalem piosenek Edith Piaf.

Kilka miesięcy później poprowadziła warsztaty teatralne dla młodzieży, które miały miejsce w II LO. Ponadto uczniowie tarnowskich szkół mieli okazję zobaczyć wyreżyserowane przez nią spektakle „Strajk buziaków” i współczesną wersję „Dziewczynki z zapałkami”. Jednym z najważniejszych elementów działalności Iris pozostaje praca na rzecz promocji nauki języka francuskiego poprzez teatr, a także popularyzacja sztuk francuskojęzycznych autorów. Pracuje nad książką dla nauczycieli francuskiego, która ma im pomóc uczyć języka poprzez teatr. Książka, która ukaże się w przyszłym roku w kilkunastu krajach, powstaje na bazie doświadczeń prowadzonych warsztatów.

„10 sur 10” to projekt wydawnictwa DramEdition skierowany do dzieci i młodzieży.

Projekt zaczyna się od rezydencji dramatopisarskiej – dziesięciu autorów z krajów francuskojęzycznych podczas swojego pobytu w Polsce tworzy dziesięć sztuk na dziesięć stron dla dziesięciu aktorów/aktorek. Wydane w formie książkowej mogą służyć nauczycielom  w zachęceniu młodzieży do stworzenia własnego spektaklu w języku francuskim opartego na współczesnych tekstach współczesnych autorów. W ten sposób proces nauki przebiega zarówno podczas pracy z tekstem, jak i w działaniu teatralnym, uruchamiając różne mechanizmy wspomagające przyswajanie języka. Przygotowanie spektaklu ćwiczy wyobraźnię, pamięć i ciało, tworzy sytuacje, w których uczniowie w sposób naturalny, a jednocześnie kontrolowany mogą wykorzystać zasoby zdobytej wiedzy.

Spektakl „Uśmiech” zostanie zaprezentowany na deskach 19 maja. Początek o godzinie 1430.

Wstęp jest wolny.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone