Zamknij

Żabno śpiewa (nie)zakazane piosenki

10:03, 02.08.2021 | Z.F
Skomentuj Tarnowska.tv
REKLAMA

Żabno uczciło pamięć Walczącej Warszawy. 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę W zawyły syreny, później wspólnie z mieszkańcami gminy śpiewano (nie)zakazane piosenki. 

 

- Z perspektywy czasu wydaje się, że bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski, albo nie byłaby ona taka. Dramat, który się rozegrał wtedy był ceną wolności – ja w takiej perspektywie widzę tamto powstanie – mówiła Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.

Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym miasto wojskom niemieckim, przygotowane zostało przez Armię Krajową w ramach Akcji "Burza". Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku dokładnie o godzinie 17.00, planowano, że potrwa kilka dni, jednak Warszawa walczyła aż 63 dni.

- Nasze Żabno również chciało wziąć udział, celebrować to wydarzenie właśnie takim wspólnym śpiewem – dodawała Marta Herduś, burmistrz Żabna.

Zespół muzyczny wykonał 11 piosenek nawiązujących do okresu walki z okupantem. Utwory były przeplatane z opowieściami o losach żołnierzy AK i mieszkańców Walczącej Warszawy. Każdy z przybyłych na koncert otrzymał śpiewnik, a dzięki temu mógł aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu.

- To są bardzo piękne piosenki, myślę, że to jest bardzo wspaniały pomysł, że mogliśmy tutaj dzisiaj przypomnieć te naprawdę przepiękne piosenki. Na przykład "Siekiera motyka", która zawsze gdzieś była tak na wesoło śpiewana, natomiast ten tekst jest bardzo ujmujący i taki związany z tym naszym 1 sierpnia – Monika Kuta, zespół wokalny Cantabile.

Dodajmy, że Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej zorganizowaną przez organizację podziemną przeciwko wojskom okupacyjnym. Po 63 dniach walk na ulicach miasta, 3 października 1944 zakończyło się ono kapitulacją AK.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%