Zamknij

Tworzą archiwum dawnych Mościc

14:32, 07.04.2021 | Z.F
Skomentuj Tarnowska.tv
REKLAMA
Archiwum życia codziennego. Tak nazwano projekt realizowany przez Centrum Sztuki Mościce -skierowany do dawnych i obecnych mieszkańców tej dzielnicy. Wszystko po to, by odtworzyć wspomnienia i zaprezentować Mościce kolejnym pokoleniom.

- Powód jest dwojaki. Pierwszy temat to 50-lecie istnienia tego budynku, w którym jesteśmy. 50 lat temu, na początku czerwca, został oddany i przekazany do użytku ten budynek. Zbieramy różne dokumenty, informacje i zdjęcia, które dokumentowałyby albo ten czas samego wydarzenia - otwarcia, lub wszystko to, co nastąpiło przez kolejne 50 lat - mówi Anna Banach. 

Drugi powód to 91 rocznica urodzin Mościc - z tej okazji poszukiwane są dawne zdjęcia i opowieści dotyczące mieszkańców, wydarzeń i życia codziennego.

- Chcemy zrobić taką sentymentalną podróż dla wszystkich mieszkańców Mościc, dla tych, którzy się tu urodzili, wychowali. Chcemy też przybliżyć fenomen Mościc od samego początku tworzenia dzielnicy wraz z Zakładami Azotowymi - dodaje Anna Banach.

Pierwsze informacje i zdjęcia spływają do Centrum Sztuki Mościce. Mieszkańcy dzielą się swoimi historiami.

- Powiem Państwu, że jestem już po kilku takich spotkaniach i to są takie perełki, bo każdy opowiada ze swojej perspektywy. W tym miejscu, gdzie teraz jest stadion, ktoś np. mieszkał - wychowywał się. O tym na przykład nie wiedzieliśmy. Rola i miejsca, które spełniają teraz inne funkcje do odegrania - parę lat temu, paręnaście lat temu miały inną.

Ciekawostki mogą zaskoczyć zarówno mieszkańców, jak i pasjonatów historii. Wszystkie, zebrane informacje przybiorą m.in. formę wystawy, ale także nowoczesnych publikacji. Zdjęcia i opowieści można oddawać bezpośrednio w Centrum Sztuki Mościce, ale również wypełniając formularz online.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%