Zamknij

Gdzie najlepiej kupić fundusze ETF?

07:00, 15.09.2021 | Z.F
Skomentuj art. partnera
REKLAMA

Fundusze ETF z każdym rokiem są coraz bardziej dostępne dla inwestorów na polskim rynku papierów wartościowych. Stopniowo przybywa także ETF-ów notowanych na GPW. W ofercie zagranicznych oraz polskich brokerów dostępne są także ETF-y zagraniczne. Jak zatem wybrać kanał, przez który najlepiej nabywać wybrane ETF-y? Dużo jest uzależnione od indywidualnej strategii inwestycyjnej, częstotliwości transakcji, a także od wielkości kapitału. Początkujący inwestor powinien rozważyć trzy możliwe drogi zakupu funduszu ETF.

 

ETF-y na GPW przez polskie domy maklerskie

Nie ulega wątpliwości, że najprostszy pomysł na inwestowanie w ETF-y to skorzystanie z tych, które są aktualnie notowane na polskiej GPW. Od dłuższego czasu są dostępne ETF-y Lyxor, a od 2019 roku można także zakupić polskie ETF-y, które powstały dzięki współpracy Beta Securities oraz AgioFunds. Aktualnie dostępne fundusze operują przede wszystkim na rynku polskim. Obaj emitenci mają do zaoferowania ETF-y, które pokrywają indeks spółek WIG20TR. To jednak nie wszystko. Beta posiada w swojej ofercie ETF na mWIG40TR oraz niezwykle popularne WIG20short oraz WIG20lev. W przypadku ekspozycji na zagranicę, można wybrać ETF-y Lyxora na DAX oraz S&P500. Nie mają one jednak zabezpieczenia przed zmianą kursu walutowego. 

ETF-y zagraniczne przez brokerów

Oferta zagranicznych ETF jest znacznie szersza niż u polskich brokerów. Z reguły obejmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu rynków, a to z kolei daje praktycznie nieograniczone możliwości budowania portfela oraz inwestycyjnej dywersyfikacji. Co więcej, jeżeli w ofercie brakuje instrumenty, który nas interesuje, często jest możliwość jego dodania na naszą prośbę. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź ofertę Saxo Bank Polska i otwórz bezpłatne konto demo. Nie ulega wątpliwości, że największą zaletę takich brokerów stanowią prowizje, które przeważnie są bardzo niskie.

ETF-y europejskie przez polskie domy maklerskie

Polskie domy maklerskie z każdym rokiem oferują coraz więcej ETF-ów zagranicznych. Dzięki temu zwiększa się swoboda budowy strategii, a co za tym idzie dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Oferta na ETF-y europejskie przez domy maklerskie jest dość duża, gdyż przeważnie dostępne jest minimum ok. 200 instrumentów. Główne rynki, na których można handlować to Frankfurt, Paryż, Amsterdam i Londyn. Kolejną dobrą wiadomością dla inwestorów jest fakt, że opłaty za zarządzanie są w tym przypadku sporo niższe niż dla polskich ETF na GPW. Jednakże, choć stawki prowizji maklerskich są porównywalne do polskiej giełdy, to minimalne wartości prowizji są dużo wyższe, a to z kolei wymusza większy próg wejścia.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%