Zamknij

Czy dyrektorzy szkół obetną nauczycielom wynagrodzenia za strajk?

08:11, 12.04.2019 | Z.F
REKLAMA
Skomentuj


Podczas ubiegłotygodniowego spotkania z przedstawicielami ZNP prezes tarnowskiego oddziału związku Józef Sadowski zwrócił się do prezydenta, aby władze miejskie pomyślały nad rekompensatą nauczycielom części poborów, które stracą za godziny nieprzepracowane podczas akcji strajkowej. Podkreślił, iż część samorządów w kraju, również w naszym regionie, rozważa taką możliwość i szuka formalno-prawnych rozwiązań. Prezydent Tarnowa stwierdził wówczas, iż choć obowiązujące przepisy nie przewidują takiej sytuacji, jednak zwróci się do urzędników, aby przyjrzeli się możliwością. Szkoły i przedszkola pieniądze na nauczycielskie pobory otrzymują „z góry”, czyli Urząd Miasta Tarnowa już w końcówce marca przelał na ich konta pełną kwotę należną na kwiecień.

- Środki, które zostały zaplanowane na tegoroczne wynagrodzenia dla nauczycieli pozostaną na niezmienionym poziomie. Transza przeznaczona na majowe wynagrodzenia zostanie przekazana do szkół i przedszkoli zgodnie z przyjętym planem finansowym – mówi Roman Ciepiela.

Reszta zależy od dyrektorów placówek, którzy, w teorii, mają różne możliwości: mogą potrącić strajkującym nauczycielom kwoty za nieprzepracowane godziny (tak każą obowiązujące przepisy), a zrekompensować im straty np. w formie wypłaty dodatków motywacyjnych, mogą też umożliwić nauczycielom odpracowanie godzin strajkowych, mogą też powiększyć budżet na zajęcia pozalekcyjne. *

* *

Jeżeli chodzi o względy formalno-prawne. „Działania polegające na wypłacie wynagrodzenia za czas strajku pracownikom uczestniczącym w strajku lub też zmierzające do obejścia przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia na czas strajku, należałoby uznać za niezgodne z prawem” - czytamy w komunikacie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. „Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami” – to opinia Mariana Banasia, wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Minister powołał się na art. 23 pkt 2. Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że „w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy”.
 

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone