Zamknij

Efekty kontroli legalności zatrudnienia

09:16, 01.02.2019 | Z.F
REKLAMA
Skomentuj

Funkcjonariusze Placówki SG w Tarnowie przeprowadzili dwie kontrole legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom.

W jednej z firm transportowych w gminie Wolbrom zatrudnionych było 26 obywateli Ukrainy, wykonujących pracę w charakterze kierowców.

W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono, iż właściciel firmy nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 88 z ust. 13 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wobec 17 ob. Ukrainy. Polak nie powiadomił pisemnie właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemców, co mógł uczynić najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez nich pracy. Mężczyzna przekazał także do Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu (na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi) nieprawdziwą informację, dotyczącą daty rozpoczęcia pracy przez 27 cudzoziemców. Ponadto stwierdzono, że 1 z obywateli Ukrainy wykonywał pracę bez wymaganego przepisami zezwolenia, czym naruszył przepisy art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W stosunku do pracodawcy (ob. Polski), jak i pracownika (ob. Ukrainy), zostaną wszczęte postępowania w sprawie o wykroczenia za naruszenie art. 120 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Natomiast w jednym z lokali gastronomicznych w Olkuszu -  w wyniku kontroli legalności zatrudnienia - została zatrzymana obywatelka Ukrainy.

39 - letnia kobieta wykonywała pracę bez wymaganego zezwolenia na pracę. Jednocześnie funkcjonariusze ujawnili właścicielkę firmy (obywatelkę Polski), powierzającą pracę ww. cudzoziemce. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych ustalono, iż zatrzymana wykonywała pracę, polegającą na przygotowaniu potraw w lokalu gastronomicznym. Kobieta pracowała nielegalnie od połowy grudnia ubiegłego roku do chwili obecnej  bez wymaganego przepisami zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy wpisanego do ewidencji oświadczeń. Komendant Placówki SG  w Tarnowie wydał wobec ob. Ukrainy decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, z jednoczesnym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres jednego roku. Wobec właścicielki firmy, za naruszenie przepisów ustawy, zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone