Zamknij
REKLAMA

Aparat z wymiennymi obiektywami czy kompakt? Dokonaj dobrego wyboru!

10:14, 05.12.2018 | Artykuł partnera
REKLAMA
Skomentuj

Lustrzanki i bezlusterkowce to aparaty, które umożliwiają Ci zmianę obiektywu. Taka możliwość zaś pozwala na osiągnięcie znacznie większej ilości efektów niż, gdybyś korzystał z kompaktu. Czy jednak będziesz korzystał z takiej opcji? Może lepiej jest sięgnąć po uniwersalny aparat cyfrowy z szerokim zakresem zoomu?

Jakie zdjęcia chcesz robić?

Przede wszystkim musisz spytać się siebie – do czego będzie Ci najczęściej służył aparat? Do portretów? Pejzażu? Zdjęć z wakacji? Bardziej zaawansowane aparaty z wymienną optyką dają bowiem możliwość większego zagłębienia się w świat fotografii i nawet, jeśli znajdziesz maksymalnie uniwersalny aparat cyfrowy, nigdy nie osiągniesz z jego pomocą takich efektów, jak korzystając z lustrzanki lub bezlusterkowca i dedykowanego obiektywu.

Obiektywy – rodzaje

Jeśli nie wiesz do końca, co da Ci aparat z możliwością wymiennej optyki, zwróć uwagę na rodzaje obiektywów. Dadzą Ci one ogląd tego, jaki efekt osiągniesz, wykorzystując swój aparat. Szerokokątne obiektywy sprawdzą się najlepiej do zdjęć architektury, stałoogniskowe z niskimi wartościami przesłony są dedykowane portretom, teleobiektywy umożliwią Ci uchwycenie obiektów znacznie oddalonych od Ciebie. W świecie obiektywów istnieje cała gama możliwości. Niektóre modele najlepiej sprawdzą się w fotografii makro, którą doceniają wszyscy miłośnicy przyrody. Możesz także wybrać taki obiektyw, który będzie maksymalnie uniwersalny – pozwoli Ci wykonać i dobry portret i reportaż sportowy czy sfotografować ulubione budynki w odwiedzanym mieście.

Kompakt a aparat z wymienną optyką

Zaletą wszystkich aparatów cyfrowych, które nie mają luster jest przede wszystkim to, że można znacznie zmniejszyć ich rozmiary i wagę. Łatwe w obsłudze kompakty pozwolą Ci również wykonać różne zdjęcia – wysuwany obiektyw, który jest wbudowany w korpus, może zapewniać zoom nawet rzędu 50-krotności.

W takim wypadku nie będziesz musiał również nosić ze sobą wielu obiektywów ani ich wymieniać, narażając matrycę na zabrudzenie.

Jednak zaletą bezlusterkowców z wymienną optyką i lustrzanek jest to, że efekt, jaki zapewniają dołączone do nich obiektywy jest niepodrabialny. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, pamiętaj, że nie każdy model będzie pasował do każdego body. Jednak i to nie stanowi większego problemu, jeśli masz odpowiednią przejsciówkę do obiektywu i aparatu– nauczysz się je dobierać tutaj.

Opcja budżetowa i dla początkujących

Jeśli wiesz, że nigdy nie będziesz chciał się zagłębić w sztukę fotografii ani nie stani się ona Twoim zawodem odpuść sobie kupowanie lustrzanki – istnieje małe prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek dokupisz inny obiektyw. Niestety – te akcesoria są dość kosztowne. Lepiej będzie, jeśli kupisz uniwersalny aparat cyfrowy, który pozwoli Ci na wykonywanie dobrych zdjęć w różnych warunkach.

(Artykuł partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone