Zamknij
REKLAMA

Paul Romer i William Nordhaus laureatami tegorocznego Nobla z ekonomii

13:49, 13.11.2018 | Artykuł przygotowany przez specjalistów www.wujeksknerus.pl
REKLAMA
Skomentuj


Co roku cały świat emocjonuje się, kto tym razem sięgnie po Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. W tym roku jednak niepewności było mniej niż zazwyczaj, ponieważ zaszczytną statuetkę odebrali wieloletni faworyci - William D. Nordhaus oraz Paul M. Romer. Kim są obaj naukowcy i co takiego zrobili?

 Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznawana jest od 1969 roku i jest ufundowana przez Szwedzki Bank Narodowy. Najwięcej nagród wręczono za wybitne osiągnięcia w dziedzinie makroekonomii, a w gronie laureatów na pierwszym miejscu pod względem przyznanych wyróżnień plasują się naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

Faworyci czy nie?

Paul Romer oraz William Nordhaus są wymieniani w gronie faworytów do tej nagrody od lat, ale w tym roku nazwiska te nie pojawiały się tak często jak niegdyś na liście czołowych typów światowej klasy ekspertów. Nie można jednak pominąć faktu, że to najlepszy moment, aby obu naukowców wreszcie nagrodzić. Paul Romer od początku tego roku pełni bowiem funkcję głównego ekonomisty Banku Światowego, a przyjęło się, że bardzo często Noblem nagradza się właśnie tak prominentnych, będących u szczytu kariery i na eksponowanym stanowisku ludzi nauki.

Kim jest Paul Romer?

Aby zrozumieć naukową ścieżkę obu laureatów warto przyjrzeć się ich biografii. Paul Michael Romer urodził się 7 listopada 1955 roku w Denver. Jest nie tylko naukowcem, ale i przedsiębiorcą. Wykłada ekonomię w Szkole Biznesu Sterna na Uniwersytecie Nowojorskim. W przeszłości pracował naukowo na Uniwersytecie Stanforda, gdzie zasiadał w Centrum Rozwoju Międzynarodowego i Instytucie Badań nad Polityką Gospodarczą. Ukończył - podobnie jak wielu innych noblistów - Uniwersytet Chicagowski. Co ciekawe - licencjat obronił z fizyki, dopiero później rozpoczął przewód doktorski z ekonomii, który ukończył w 1983 roku.

Czym zajmuje się Romer?

Głównym obszarem zainteresowań naukowych Paula Romera stał się wzrost gospodarczy. To właśnie za badania z tej dziedziny otrzymał Nagrodę Nobla z makroekonomii. Jego najważniejszą, znaną na całym świecie koncepcją jest tzw. endogeniczna teoria wzrostu. Zanim Romer podjął się zgłębiania tematu w ekonomii istniały teorie, że wzrost gospodarczy zależny jest od dwóch zasadniczych czynników: postępu technologicznego oraz stopy oszczędności. Dopiero noblista oraz jego pomocnicy zwrócili uwagę na jeszcze inne istotne elementy takie jak wiedza czy kapitał ludzki. To był przełom w sposobie postrzegania gospodarki i praktycznych reguł, które się z nią wiążą.

Zasługi Williama Nordhausa

Po niemal tej samej płaszczyźnie badawczej poruszał się w swoich działaniach naukowych drugi z laureatów. Nordhaus urodził się 31 maja 1941 w Albuquerque w Nowym Meksyku. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Yale, z którym związana jest jego niemal cała kariera naukowa. To właśnie na tej uczelni w 1963 roku obronił licencjat a cztery lata później otrzymał tytuł profesora na MIT w Cambridge. Był rektorem Yale, a także wiceprezydentem zajmującym się na tym uniwersytecie finansami i administracją. Pod koniec lat 70. był bliskim współpracownikiem prezydenta USA, Jimmy’ego Cartera, zajmując miejsce w jego Zespole Doradców Ekonomicznych. Jest autorem setek publikacji naukowych, w których skupia się w szczególności na wzroście ekonomicznym, surowcach naturalnych oraz zmianach klimatycznych.

Nobel za ekonomię ekologiczną

To właśnie ostatnie z tych zagadnień stało się kanwą wielu jego prac. Już w latach 70. pisał o tym, że należy uwzględniać kwestie środowiskowe w rachunkach dochodu narodowego. Nagrodę Nobla otrzymał więc za badania nad wpływem rozwoju gospodarczego na klimat, jak i samego klimatu na obszary gospodarcze. Wielokrotnie zwracał uwagę na zależności między nimi. William Nordhaus jest autorem tzw. modelu DICE (Dynamic Intergrated Climate Economy), w którym opisuje, jak należy sobie radzić ze zmianami klimatycznymi.

Co warto wiedzieć o Noblu z ekonomii?

W ramach ciekawostki warto dodać, że laureaci tego zaszczytnego wyróżnienia otrzymują medal, dyplom, a także nagrodę o wartości 9 mln koron szwedzkich (równowartość blisko 4 mln złotych) do podziału. Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawany przez Komitet Noblowski, a nagrodzeni odbierają go podczas gali w Sztokholmie. Najmłodszym nagrodzonym w historii tej nagrody był Kenneth Arrow, który w chwili odbierania Nobla miał 51 lat, a najstarszym Leonid Hurwicz - 90 lat. W ubiegłym roku sięgnął po niego Richard H. Thaler, którego obszarem badań jest inwestowanie.

Inni nominowani


W tym roku prócz Romera i Nordhausa w gronie kandydatów do Nagrody Nobla - zdaniem analityków - znaleźli się między innymi: Manuel Arellano z CEMFI Madrid, Stephen R. Bond z Oxford University, Wesley M. Cohen z Duke University, Daniel A. Levinthal z University of Pennsylvania oraz David M. Kreps ze Stanford University. Tegoroczni laureaci odbiorą nagrodę już 10 grudnia 2018 roku.

Artykuł przygotowany przez specjalistów www.wujeksknerus.pl

(Artykuł przygotowany przez specjalistów www.wujeksknerus.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone