Zamknij
REKLAMA

Owintar: miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu

09:40, 10.11.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj

Podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej, ostatniej w obecnej kadencji, Rada Miejska nie podjęła uchwały w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu za 5,5 miliona złotych części gruntów po dawnym Owintarze.

Chodzi o działkę, liczącą około siedmiu tysięcy metrów kwadratowych (70 arów), na której obecnie znajdują się zdewastowane budynki. - W tym miejscu można wybudować centrum biznesowe, które mogłoby służyć ożywieniu gospodarki Tarnowa i wprowadzić nową jakość –podkreślał w czasie obrad prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Propozycja pierwokupu gruntu, położonego na terenie dawnego Zakładu Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego Owintar, wpłynęła do Urzędu Miasta Tarnowa w październiku. Komisja Rozwoju i Komisja Ekonomiczna nie wyraziły na zgody na zaproponowane przez prezydenta zmiany w budżecie miasta. W czasie poprzedzającej głosowanie dyskusji radni poruszyli kwestię ceny gruntu. Radny Jakub Kwaśny powiedział, że należy dążyć do zagospodarowania terenu dawnych zakładów, wyraził jednak wątpliwości co do kosztów. - Ten skrawek to 20 procent terenu po byłym Owintarze. Pytanie, czy nas stać na taki wydatek? Czy te tereny rzeczywiście są tyle warte? Sławomir Kolasiński, skarbnik miasta odpowiadał, że aby uporządkować ten obszar, miasto powinno mieć nad nim władztwo. -  Jeżeli nie, na terenie Owintaru będzie to, co jest od 20 lat. Czy ten obszar nie powinien być wizytówką miasta? W odpowiedzi radny Jacek Łabno stwierdził, że radni są stawiani pod ścianą ofertą pierwokupu.- Byłem za tym, żeby to kupić, ale nie za takie pieniądze. Prezydent Roman Ciepiela wycofał zaproponowane przez siebie zmiany w budżecie i uchwała nie weszła pod głosowanie, podkreślał jednak, że należy odpowiedzieć na pytanie, jakie będą losy tej części miasta, jeżeli to nie miasto będzie jej właścicielem. - Podzielam głosy, że to duże obciążenie dla budżetu. Jednak właściciel działki uzyskał pozwolenie na budowę pawilonu handlowego. Pytanie do nas wszystkich, czy chcemy, aby taki obiekt tam powstał  – mówił prezydent i podkreślał, że projekt planu zagospodarowania, który przewidywał budowę biurowców i stworzenie dzielnicy mieszkalno - usługowej na terenie Owintaru, nie został przez radnych przyjęty.

Zakład Przemysłu Owocowo - Warzywnego Owintar powstał w 1951 roku na terenach dawnego browaru książęcego. Do 1998 roku produkował dżemy, powidła, koncentraty oraz soki owocowe i warzywne, owocowe wina, musztardy i ocet. Po upadku zakładu, w 2008 roku, większość budynków wyburzono. Obecnie grunty, położone w atrakcyjnym miejscu w centrum miasta należą do prywatnych właścicieli. Całość liczy około sześciu hektarów.

Źródło: UM Tarnów

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone