Zamknij

Pociągiem z Tarnowa do Warszawy przez Kielce w 2,5 godziny

09:35, 10.10.2018 | Z.F
REKLAMA
Skomentuj

Powstanie połączenia kolejowego Tarnowa przez Busko-Zdrój z Kielcami i Warszawą, a w przyszłości być może także skrótowej linii do Nowego Sącza zapowiedział Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, a także pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. Przyjechał do Tarnowa na zaproszenie Kazimierza Koprowskiego, kandydata PiS – Zjednoczonej Prawicy na Prezydenta Miasta.

- Zwiększenie dostępności komunikacyjnej Tarnowa to musi być jeden z priorytetów na najbliższe lata – mówił Kazimierz Koprowski podczas spotkania w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. – Przed laty były takie osoby w Tarnowie, którzy ochoczo podpisywały listy za likwidacją województwa tarnowskiego. Teraz odczuwamy opłakane skutki tego posunięcia. Czas jednak przestać narzekać i zacząć odbudowywać pozycję naszego miasta.

Duże nadzieje Kazimierz Koprowski wiąże z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego czyli budowy największego portu lotniczego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Intencją Rządu RP jest również rozbudowa linii kolejowych w całym kraju, aby łatwo i szybko można było do niego dojechać.

Minister Mikołaj Wild ujawnił, że w planach jest połączenie kolejowe Tarnowa z przyszłym lotniskiem. Wytyczona została nowa trasa kolejowa do Warszawy przez Żabno, Busko-Zdrój i Kielce. To rozwiązanie przewiduje dobudowanie około 60 kilometrów torów, tzw. łączników między węzłami. Jeszcze w tym roku projekt rozbudowy linii kolejowych w kontekście CPK uchwalić ma Rada Ministrów, a następnie niezwłocznie rozpoczną się prace przygotowawcze do rozpoczęcia realizacji poszczególnych inwestycji.

- Chcemy je jeszcze sfinansować ze środków z obecnej perspektywy unijnej – stwierdził pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Porty Komunikacyjnego.

Według przyjętego harmonogramu całość prac zakończyć się ma do 2027 roku. Wówczas czas podróży pociągiem z Tarnowa do Kielc wynosić ma 1 godz. 10 min, do CPK 2 godz. 10 min, a do centrum Warszawy 2,5 godziny.

Jednocześnie minister M. Wild poinformował, że kolejna koncepcja dotyczy budowy całkiem nowego połączenia kolejowego (skrótowego) Tarnowa z Nowym Sączem, aby podróż pociągiem między miastami wynosiła 45 minut czyli o połowę krócej niż obecnie. To spowodowałoby zacieśnienie współpracy Tarnowa z Nowym Sączem. Analizowana będzie teraz celowość i opłacalność takiego rozwiązania.

Kazimierz Koprowski apelował, aby nie zapominać o alternatywnej trasie do CPK jaką może być połączenie drogowe. Chodzi zwłaszcza o odcinek trasy krajowej Nr 73 z Tarnowa do Szczucina, który powinien być gruntownie wyremontowany i poszerzony.

 

 

(Z.F)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

EdEd

0 0

Wyborcza kielubasa pana Koprowskiego który dopisał sie do już zaplanowanego projektu budowy lini kolejowej Tarnow Kielce i połączenia z centralnym portem lotniczym.Plan ten ma być podpisany przez rząd po wyborach.Ciekawe. 10:34, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone