Zamknij

Mieszkańcy regionu zgłaszają się do wojska. Nabór do służby wciąż trwa

14:34, 21.07.2021 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

Wojsko Polskie rekrutuje do służby. Chętni mogą wybierać spośród wszystkich dostępnych ścieżek kariery, zgłosić można się zarówno do służby zawodowej, jak i do wojsk obrony terytorialnej. Tylko w przeciągu ostatniego roku do tarnowskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień wpłynęło ponad 250 wniosków o przyjęcie w szeregi Wojska Polskiego. 

 

- Kampania Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej tak naprawdę trwa cały czas. Jeśli chodzi o wymagania, jakie trzeba spełnić, żeby zostać żołnierzem to przede wszystkim trzeba mieć 18 lat i trzeba posiadać obywatelstwo polskie. Dodatkowo trzeba spełniać warunki: posiadać zdolność psychofizyczną oraz zdolność fizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Takim ważnym aspektem jest również to, że nie możemy być karani za przestępstwa umyślne – wyjaśniał por. Paweł Badoń z WKU w Tarnowie.

Po przejściu procesu rekrutacyjnego kandydat otrzymuje kartę powołania. Później potrzebne jest jeszcze przeszkolenie wojskowe.

- Pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej to jest tak naprawdę służba przygotowawcza. Przeszkolenie 28-dniowe, w ramach którego żołnierz nabywa umiejętności podstawowego rzemiosła jeśli chodzi o zawód w Wojsku Polskim - dodaje por. Paweł Badoń. 

Później żołnierz ma możliwość wyboru, do której jednostki trafi. Najbliższe garnizony znajdują się w Krakowie, Bielsku-Białej, Gliwicach czy Rzeszowie.

Oprócz zawodowej służby wojskowej od kilku lat można wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Jeśli ktoś tak naprawdę nie chce związać się z mundurem na stałe, ale chciałby pogodzić życie cywilne z wojskowym, wojska obrony terytorialnej, czyli terytorialna służba wojskowa jest tak naprawdę idealnym rozwiązaniem. Jeżeli kandydat przejdzie pozytywnie proces rekrutacji, w pierwszej kolejności – jeżeli nie był nigdy w wojsku, nie miał przeszkolenia zostaje skierowany na 16 dni szkolenia podstawowego, po to żeby potem brać udział w ćwiczeniach rotacyjnych. Są to ćwiczenia w dni wolne od pracy, czyli 1 weekend w miesiącu - zachęca rzecznik prasowy WKU w Tarnowie. 

Rekrutacja do służby wojskowej odbywa się teraz za pomocą portalu www.ZostańŻołnierzem.pl. Wojsko Polskie kusi kandydatów stabilnym zatrudnieniem, wynagrodzeniem, jasno określoną ścieżką awansu i emeryturą po 25 latach służby.


 

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%