Zamknij

3,5 miliona euro dla Tarnowa

16:40, 09.07.2021 | Z.F
Skomentuj
REKLAMA

Koncepcje opracowane i przygotowane przez władze miejskie Tarnowa zakwalifikowały się do wsparcia z programu „Rozwój lokalny”, dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Miasto otrzyma 3,5 miliona euro. Program ma na celu podnoszenie jakości życia mieszkańców małych i średnich miast w Polsce.

Miasto przeszło pozytywnie dwa etapy aplikacji, zapoczątkowane jeszcze w 2019 r. i znalazło się w gronie 29 polskich miast, które otrzymały dofinansowanie.

Tarnów starał się o dofinansowania z funduszy norweskich na dwa różne cele. Pierwszy związany jest z szeroko rozumianą kultura, drugi z programem rozwoju lokalnego. Jest to cały pakiet przedsięwzięć, który skierowany jest w części do mieszkańców, w części do samorządów i jednostek samorządowych.

Zaproponowana w miejskim projekcie pn. „Tarnów. Nowe spojrzenie” koncepcja rozwoju uzyskała ponad 3,5 mln euro dofinansowania. Zawarte w niej przedsięwzięcia, zarówno dotyczące tzw. „miękkich” dziedzin, jak i inwestycji, dążą przede wszystkim do wykorzystania wewnętrznych potencjałów Tarnowa.

Podstawowym celem projektu jest likwidacja barier tłumiących lokalne impulsy rozwojowe, w szczególności poprzez prowadzenie działań wzmacniających dialog wewnątrzmiejski i współpracę różnych środowisk, wspierających lokalną przedsiębiorczość i rynek pracy lub podnoszących atrakcyjność miasta jako miejsca do zamieszkania.

- Chcielibyśmy, aby realizacja choć część projektów ze zbioru pod hasłem „Tarnów. Nowe spojrzenie” przybliżyła nas do zakładanej wizji naszego miasta, którą można, oczywiście w dużym skrócie, sprowadzić do trzech założeń – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Te założenia to Tarnów jako: miasto dialogu i partnerskiej współpracy, tworzące poczucie wspólnotowości wśród mieszkańców, miasto wzmacniające więzi i poczucie dumy z bycia mieszkańcem Tarnowa; to miasto atrakcyjne do życia, dające satysfakcję swoim mieszkańcom i przyciągające osoby podejmujące decyzje o wyborze miejsca do zamieszkania, miasto zapewniające dostępność usług publicznych i przestrzeni miejskich o wysokiej jakości. To także miasto stawiające na nowoczesną gospodarkę, generującą miejsca pracy odpowiadające aspiracjom wykształconych osób z miasta i regionu, miasto wzmacniające lokalną przedsiębiorczość, promujące wewnętrzną współpracę oraz lokalne wybory konsumenckie.

W kwalifikacji wyłoniono 50 miast z 255 starających się o pieniądze, ostatecznie dofinansowanie otrzymało 29 miast, w tym Tarnów. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, tarnowskie projekty zostały uznane za jedne z najlepszych.

Pierwotnie w zasadach programu „Rozwój lokalny” informowano, że granty otrzyma około 15 miast, co oznaczało, że wyniosą one średnio po około 7 mln euro, zaś złożone wnioski mogły opiewać na kwoty do 10 mln euro, z czego prawie wszystkie miasta skorzystały. Obecnie nie są jeszcze znane zasady, na jakich można będzie wybierać do realizacji i finansować projekty z długich list zgłoszonych przez miasta, które granty otrzymały.

Fundusze norweskie i EOG są coraz bardziej popularną formą dofinansowania, po które sięgają różne, mniejsze miasta z Polski. Tarnów należy do jednych z nich. Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w skrócie fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, która pochodzi z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Finansowy wkład tych krajów, niebędącymi członkami Unii Europejskiej, ma w zmniejszyć nierówności społeczno-ekonomiczne oraz umocnić stosunki z państwami członkowskimi UE z Europy Środkowej i Wschodniej. W zamian za pomoc finansową darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

W przeszłości Tarnów skorzystał już funduszy norweskich. Miasto kilka lat temu dostało dofinansowanie, w ramach którego wykonano termomodernizację obiektów oświatowych.

(Z.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%