Zamknij

REKLAMA
14:10, 06.05.2019
W ramach tegorocznych Inicjatyw Samorządowych gmina Zakliczyn wybuduje z Województwem Małopolskim ciąg pieszo-rowerowy o długości blisko 0,7 km przy odcinku drogi wojewódzkiej nr 975 od ronda w Roztoce do mostu nad Dunajcem w Zawadzie Lanckorońskiej. Koszt inwestycji to przeszło 746 tys. zł. - Nowy chodnik ze ścieżką rowerową w tym miejscu poprawi bezpieczeństwo pieszych, ale także będzie stanowił dojazd z będącej na etapie realizacji trasy EuroVelo 11 (odcinek Czchów Zapora – Lusławice) do północnej części naszej gminy. Pozwoli korzystającym z trasy VeloDunajec na bezpieczny i bezkolizyjny dojazd z Roztoki i północnej części gminy do centrum Zakliczyna. W ten sposób również sieć pozostałych w gminie Zakliczyn ścieżek rowerowych będzie zintegrowana z siecią VeloDunajec – objaśnia burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. Dotacja z województwa małopolskiego do tego przedsięwzięcia wynosi blisko 400 tys. zł. Termin zakończenia robót ustalono na koniec sierpnia tego roku.
16:34, 16.04.2019
Podczas wspólnej akcji funkcjonariuszy Placówki SG w Tarnowie oraz Izby Administracji Skarbowej w Kielcach na proszowickim bazarze, zatrzymano podrobioną odzież oraz perfumy warte ponad 20 tys. złotych. W trakcie działań skontrolowanych zostało 10 stoisk handlowych z odzieżą oraz perfumami. Prowadzący je obywatele Bułgarii, nie zgłosili wykonywania działalności gospodarczej do rejestru, za co zostali ukarani mandatami karnymi na łączną kwotę 2650 zł. Ponadto zatrzymana została odzież oraz perfumy z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Łącznie funkcjonariusze SG oraz KAS zabezpieczyli: 426 T-shirtów, 185 par skarpet, 126 czapeczek przeciwsłonecznych, 62 opakowania bielizny, 34 sukienki, 23 portfele, 17 szt. spodni dresowych, 13 torb sportowych, 2 bluzy oraz 397 szt. perfum. Wartość nielegalnego towaru oszacowano na ponad 20 tysięcy złotych. Wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności (art. 305 § 2 Prawa własności przemysłowej). Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
20:29, 15.04.2019
Paryż, Francja. Wieczorem nad paryską katedrą Notre Dame pojawiły się kłęby dymu i ogień. Na filmie widać dym pokrywający dach katedry. Według wstępnych ustaleń przyczyną zaprószenia ognia mogły być prace remontowe.
18:43, 15.04.2019
3 samochody osobowe zderzyły się około godziny 17-tej na ul. Krzyskiej w Tarnowie. Teraz policja wyjaśnia jak doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów osobowych i najechania na zdarzenie, kolejnego samochodu. Strażacy w tym czasie zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Utrudnienia w ruchu drogowym trwały ponad godzinę.
15:41, 12.04.2019
Pod Tarnowem zakończyła się „wycieczka” wypożyczonym autem dwóch nastolatków z Rzeszowa. 16-latek posługując się cudzym dowodem osobistym wynajął z wypożyczalni kię i razem ze swoim kolegą postanowił pojeździć autem. Wpadli bo właściciel wypożyczalni nabrał podejrzeń, że został wprowadzony w błąd i zawiadomił policjantów. Cała historia rozpoczęła się 1 kwietnia, kiedy to 16-latek znalazł na ulicy portfel z dowodem osobistym, prawem jazdy i niewielką sumą pieniędzy. Dokumenty i pieniądze zabrał, portfel wyrzucił. Potem ze starszym o rok kolegą wpadli na pomysł, aby wykorzystać dokumenty, pożyczyć samochód i pojeździć sobie po okolicy. Następnego dnia zrealizowali swój plan. 16-latek posłużył się danymi właściciela dowodu i podrabiając jego podpis wypożyczył kię ceed. Jednak jazda po Rzeszowie szybko ich znudziła, więc postanowili wyruszyć do Krakowa. W tym czasie właściciel wypożyczalni zorientował się, że został wprowadzony w błąd i o wszystkim zawiadomił policjantów. Młodzi amatorzy jazdy mieli też pecha, bo auto wyposażone było w nadajnik GPS, dzięki czemu policjanci szybko zlokalizowali samochód pod Tarnowem. Dyżurny z Rzeszowa przekazał informację tarnowskim policjantom i w teren wyruszyli mundurowi z drogówki, wspierani patrolem z komisariatu Tarnów - Centrum. Po krótkim pościgu, w rejonie północnego węzła miasta policjanci zatrzymali poszukiwany samochód, w którym podróżowało dwóch mężczyzn i kobieta. Mundurowi przystąpili do legitymowania, podczas którego kierowca - 16-latek przedstawiał i posługiwał się dowodem osobistym oraz prawem jazdy wystawionym na inną osobę. Dzięki czujności i doświadczeniu policjanta drogówki, oszust został szybko zdemaskowany. Cała trójka została zatrzymana do wyjaśnienia. Policjanci zabezpieczyli wartą 60 tysięcy złotych kię ceed, która została już zwrócona właścicielowi. Sprawą 16-latka zajmie się sąd rodzinny. 17-latek odpowie jak osoba dorosła. 17-latka została zwolniona, a całą sprawę przejęli do prowadzenia policjanci z Podkarpacia.
15:39, 12.04.2019
Mocno pechowo zaczął się dzisiejszy dzień na tarnowskich drogach. Po godzinie szóstej jadącemu ul. Jana Pawła II mieszkańcowi miasta zepsuł się samochód. 22-latek zjechał do krawędzi prawego pasa, włączył światła awaryjne i zamierzał wezwać pomoc ale nie zdążył. Chwilę później omijający samochód tir uderzył w niego, przemieszczając fiata punto z kierowcą w środku, na pas zieleni. Szczęście w nieszczęściu, tarnowianin nie doznał poważnych obrażeń. Po zaopatrzeniu medycznym opuścił szpital. Badanie trzeźwości wykazało, że zarówno on jak i 55-letni Ukrainiec w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Kolizja zakończyła się ukaraniem mandatem kierowcy tira. Przez 1,5 godziny pas, na którym doszło do kolizji był włączony z ruchu.
15:02, 12.04.2019
Po niezwykłym sukcesie premiery Orchestonu i wyprzedanej po brzegi sali ICE Kraków Congress Centre, Gromee wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej zaprezentuje swój projekt ponownie! Koncert tym razem odbędzie się w warszawskim Torwarze 17 maja 2019 roku. Nie zabraknie również gości specjalnych! Największe hity muzyki elektronicznej w cudownych, symfonicznych aranżacjach wybrzmią ponownie.
08:11, 12.04.2019
Podczas ubiegłotygodniowego spotkania z przedstawicielami ZNP prezes tarnowskiego oddziału związku Józef Sadowski zwrócił się do prezydenta, aby władze miejskie pomyślały nad rekompensatą nauczycielom części poborów, które stracą za godziny nieprzepracowane podczas akcji strajkowej. Podkreślił, iż część samorządów w kraju, również w naszym regionie, rozważa taką możliwość i szuka formalno-prawnych rozwiązań. Prezydent Tarnowa stwierdził wówczas, iż choć obowiązujące przepisy nie przewidują takiej sytuacji, jednak zwróci się do urzędników, aby przyjrzeli się możliwością. Szkoły i przedszkola pieniądze na nauczycielskie pobory otrzymują „z góry”, czyli Urząd Miasta Tarnowa już w końcówce marca przelał na ich konta pełną kwotę należną na kwiecień. - Środki, które zostały zaplanowane na tegoroczne wynagrodzenia dla nauczycieli pozostaną na niezmienionym poziomie. Transza przeznaczona na majowe wynagrodzenia zostanie przekazana do szkół i przedszkoli zgodnie z przyjętym planem finansowym – mówi Roman Ciepiela. Reszta zależy od dyrektorów placówek, którzy, w teorii, mają różne możliwości: mogą potrącić strajkującym nauczycielom kwoty za nieprzepracowane godziny (tak każą obowiązujące przepisy), a zrekompensować im straty np. w formie wypłaty dodatków motywacyjnych, mogą też umożliwić nauczycielom odpracowanie godzin strajkowych, mogą też powiększyć budżet na zajęcia pozalekcyjne. * * * Jeżeli chodzi o względy formalno-prawne. „Działania polegające na wypłacie wynagrodzenia za czas strajku pracownikom uczestniczącym w strajku lub też zmierzające do obejścia przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia na czas strajku, należałoby uznać za niezgodne z prawem” - czytamy w komunikacie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. „Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami” – to opinia Mariana Banasia, wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Minister powołał się na art. 23 pkt 2. Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że „w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy”.
16:42, 10.04.2019
Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie wyremontuje odcinek ulicy Krakowskiej między ulicami Przemysłową i Warsztatową. - Zdajemy sobie sprawę, że przejazd tą częścią ulicy Krakowskiej jest mało komfortowy, stąd decyzja o przeprowadzeniu prac - podkreśla Tomasz Mróz, kierownik działu remontów i inwestycji ZDiK. Remont ma kosztować około czterech milionów złotych. ZDiK wnioskuje o dofinansowanie połowy tej kwoty. Ulica Krakowska na tym odcinku jest drogą powiatową, dlatego ZDiK wystąpił o dofinansowanie planowanych prac do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a termin ich rozpoczęcia jest uzależniony od decyzji w tej sprawie. - To istotne, bo zmniejszenie obciążenia miejskiego budżetu umożliwi realizację kolejnych inwestycji – mówi Tomasz Mróz. Prace mają być prowadzone na odcinku o długości 440 metrów. Rozpoczną się na wysokości skrzyżowania Krakowskiej z ulicą Przemysłową, a zakończą na skrzyżowaniu z Warsztatową i Zakładową, w miejscu, w którym ma powstać rondo. Nawierzchnia jezdni na całej jej szerokości zostanie wymieniona na nową, wyremontowane zostaną też chodniki po obu stronach ulicy będą wyremontowane. A jak już informowaliśmy - w poniedziałek na ulicy Krakowskiej przy skrzyżowaniu z Przemysłową drogowcy przez kilka godzin prowadzili doraźną naprawę zniszczonej nawierzchni, aby poprawić warunki jazdy.
15:50, 10.04.2019
W ostatnią niedzielę tarnowscy policjanci interweniowali w mieszkaniu na jednym z miejskich osiedli, gdzie bezradna matka nie mogła zapanować nad zachowaniem swoich synów. 12 i 14 – latek wpadli w furię, po tym jak kobieta zabroniła im korzystania z komputera. Brak perspektyw na skorzystanie z ulubionych gier tak rozwścieczył chłopców, że zniszczyli plastikową szybę w drzwiach i próbowali używać wobec mamy siły. Uspokoili się dopiero na widok mundurowych, którzy porozmawiali z mamą, a później przeprowadzili z nimi „poważną” rozmowę na temat ich zachowania. To nie jedyny przypadek kiedy zachowanie dzieci wymyka się rodzicom spod kontroli. W ubiegłym tygodniu mama 10-latka zadzwoniła na policję twierdząc, że nie może sobie poradzić z synem, który na parkingu przed sklepem wpadł we wściekłość, wyzywał i groził kobiecie.
1
08:58, 10.04.2019
Cztery młode osoby zostały ujęte wczoraj w rejonie Kantorii po tym, jak zauważono, że wyrywają i dewastują krzewy. Do zdarzenia doszło ok godz. 18.25. Operator monitoringu straży miejskiej przy pomocy kamery zlokalizowanej przy ul. Marynarki Wojennej 10 zauważył, że grupa czterech osób niszczy krzewy. Na miejsce incydentu wysłano patrol policji. Okazało się, że sprawcy mają mniej niż 18 lat. Zostali zatrzymani. Wszyscy staną przed sądem dla nieletnich. Przypomnijmy, że na terenie Tarnowa działa 39 kamer monitoringu wizyjnego, które posiadają bardzo duży zasięg - niektóre z nich przekazują czytelny obraz nawet nawet z odległości 5 km.
10:45, 09.04.2019
Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem jutro w kilkunastu tarnowskich szkołach mają rozpocząć się egzaminy gimnazjalne. Z informacji, jakie napłynęły ze szkół wynika, iż wszędzie odbędą się normalnie. Jak dotychczas nie potwierdziły się obawy, że akcja strajkowa nauczycieli może wpłynąć na przebieg egzaminów gimnazjalnych, które w tym roku odbywać się będą po raz ostatni. Podczas ubiegłotygodniowej narady w Urzędzie Miasta Tarnowa dyrektorzy tarnowskich szkół zastanawiali się, czy podołają temu wyzwaniu w przypadku przedłużenia się strajku na kolejne dni, ale okazało się, że na 14 placówek, gdzie egzaminy się odbędą, w 11 bez większych problemów udało się utworzyć komisje egzaminacyjne złożone z dyrektorów, ich zastępców i niestrajkujących nauczycieli. W przypadku dwóch placówek – Szkoły Podstawowej nr 8 i XXI Liceum Ogólnokształcącego - do komisji dokooptowano osoby z zewnątrz. - Jestem bardzo zadowolony, że egzaminy odbędą się bez przeszkód, bowiem zdaję sobie sprawę, że dla młodych ludzi taki sprawdzian ich wiedzy to już wystarczający stres – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. W Tarnowie egzaminy odbędą się w szkołach podstawowych nr: 1, 8, 14, 20, 24; XXI LO, zespołach szkół ogólnokształcących nr: 1, 2, 4, 6; Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Zespole Szkół Plastycznych, Zespole Szkół Muzycznych i Zespole Szkół dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących. Pierwszy egzamin z części humanistycznej rozpocznie się w środę, 10 kwietnia o godz. 9, część matematyczno - przyrodnicza 11 kwietnia, z języka obcego 12 kwietnia.
15:12, 06.04.2019
Około godziny 15tej kierujący nie opanował swojego pojazdu i wylądował w rowie.
10:14, 02.04.2019
Dzisiaj w Urzędzie Miasta Tarnowa prezydent Roman Ciepiela uroczyście pożegnał swoją zastępczynię ds. infrastruktury miejskiej, Jadwigę Stankiewicz, dla której był to ostatni dzień pracy. Prezydent odwołał ją ze stanowiska w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Na stanowisku zastępcy prezydenta zastąpi ją Tadeusz Kwiatkowski. Mgr inż. Jadwiga Stankiewicz, zastępczyni prezydenta od 2014 roku do dzisiaj, jest absolwentką Politechniki Rzeszowskiej, gdzie ukończyła Wydział Budownictwa. Po ukończeniu studiów pracowała w firmach realizujących inwestycje, w 1995 roku przeszła do pracy w Urzędzie Miasta Tarnowa, gdzie do 2003 roku kierowała Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Inwestycji. Ma na swoim koncie wiele inicjatyw, które były i są do dzisiaj bardzo istotne dla miasta: to powstanie Zakładu Składowania Odpadów Komunalnych wraz z infrastrukturą, kompostownią odpadów zielonych i azylem dla zwierząt; wybudowanie budynku komunalnego przy ul. Dwernickiego, Hali Sportowo – Widowiskowej przy ul. Krupniczej, modernizacja oświetlenia ulicznego oraz remont i rozbudowa dawnych koszar dla potrzeb Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Po odejściu z UMT Jadwiga Stankiewicz przez siedem lat kierowała Wydziałem Architektury i Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Bochni. W grudniu 2014 roku Roman Ciepiela powołał ją na swoją zastępczynię i pełnomocniczkę ds. infrastruktury miejskiej. Dzisiaj w Urzędzie Miasta Tarnowa prezydent uroczyście pożegnał swoją zastępczynię dziękując jej za wieloletnią pracę i zaangażowanie w miejskie sprawy, podkreślając, iż wiele działań i inwestycji z pewnością byłoby trudniejsze w realizacji, gdyby nie jej fachowa wiedza. Roman Ciepiela dodał, że zmiana na stanowisku zastępcy prezydenta nie oznacza wcale, iż Jadwiga Stankiewicz kończy swoją współpracę z władzami samorządowymi i urzędem i liczy na to, iż jej doświadczenie jeszcze przez długi czas będzie wykorzystywane dla dobra miasta. Na miejsce Jadwigi Stankiewicz prezydent Roman Ciepiela powołał jako swojego zastępcę Tadeusza Kwiatkowskiego. Nowy zastępca prezydenta Tarnowa ma 59 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie ukończył administrację, ma również w swoim cv studia podyplomowe na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na kierunku Wiedza o Unii Europejskiej – AgroUnia. Od 1982 roku Tadeusz Kwiatkowski był związany z różnymi firmami zajmującymi się szeroko pojętą gospodarką komunalną w Dąbrowie Tarnowskiej i powiecie, dwukrotnie pełnił funkcję wicestarosty dąbrowskiego, również przez dwie kadencje, od 2010 do 2018 roku, był starostą dąbrowskim. IK
17:05, 28.03.2019
W dniu 28 marca 2019 r. burmistrz Ryglic podpisał umowę z wykonawcą robót renowacyjnych i rekompozycyjnych spichlerza podworskiego w Ryglicach. Za kwotę ponad 238 tys. zł wykonana zostanie konserwacja techniczna i estetyczna – ścian, stolarki okiennej i drzwiowej, inskrypcji, elementów metalowych drewnianego spichlerza. Prace te pozwolą na przywrócenie pierwotnej formy zabytkowego spichlerza oraz zabezpieczenie elementów drewnianych przed dalszym niszczeniem i destrukcją. Zadanie dofinansowane zostanie kwotą prawie 124 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach PROW na lata 2014-2020. MK
© tarnowska.pl | Prawa zastrzeżone